2011-12-29, 17:32
  #1
Medlem
Jag tror jag reducerat listan över tänkbara datorinköp till två. Thinkpad X220 respektive T420. I och med att jag är student ska jag utnyttja min möjlighet att handla från campusdiscount.de även om jag först ska försöka lirka ut hur saker funkar med garantiärenden osv. Alternativen följer nedan

Datorn kommer vara min enda dator och den måste alltså fungera som enda dator. Den ska även med till skolan varje dag men ingen av datorerna är speciellt tunga.

Mina krav/förhoppningar är att datorn ska kunna/ha
* Bra skärm då jag kommer se mycket tv-serier på den
* Bra byggkvalité (har haft flera skräpdatorer på rad och vill inte byta på minst tre år)
* Bra tangentbord då jag ska skriva uppsatser på den
* Hyfsat snabb då jag gillar att multitaska
* Kunna spela ex. Civ 4 på den (inte så krävande tror jag men kanske även Civ 5).

Någon som har erfarenheter av X220 respektive T420. Har hört väldigt bra saker om den förstnämnda men tycker hela serien verkar vara bra.
Citera
2011-12-29, 17:47
  #2
Medlem
Kanqins avatar
X220! IPS-skärmen är wũnderschönes geiles scheisse. Mycket bra och trevlig dator. Liten och nätt. i5 klarar allt.

Själv kör jag en gammal x301, fantastisk maskin.
Citera
2011-12-29, 17:57
  #3
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kanqin
X220! IPS-skärmen är wũnderschönes geiles scheisse. Mycket bra och trevlig dator. Liten och nätt. i5 klarar allt.

Själv kör jag en gammal x301, fantastisk maskin.
Mjo, har hört väldigt bra saker om den och tror egentligen att processorn och för den delen det integrerade grafikkortet klarar av det jag vill göra. Är dock rädd att den ska vara lite för liten för att kolla på film på. Fast den kanske inte känns så mycket mindre än en Macbook Pro egentligen.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in