2011-12-28, 15:06
  #133
Moderator
Schlesiens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av z2jois
Vart tog uppgiften om "kommunikationschef för ett välkänt svenskt börsnoterat företag" vägen?
Det är ett helt annat ärende. Där har identifieringen inte nått lika långt kan man säga.

Tacka nu enhorning för att han valde att skriva ett begripligt svar till dig. Det kunde ha blivit ett av de svårlästa, eller inget svar alls.
Citera
2011-12-28, 17:24
  #134
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av BaalZeBub
Dessutom är denna tråd, startad december 2011, bara en fortsättning på den gamla tråden, startad november 2008. Redan då var det en 'etablerad sanning' att det hela handlade om Virtanen. Men det kanske inte alls är han, även om ryktet är envist.
https://www.flashback.org/t783676

Men det intressanta grävarbetet handlar ju inte om 'vem som gjort det', utan mer om hur mentalsjuka de här tjejerna är
Detta är sant. Och den där #prataomdet-rörelsen (hur retoriskt fräsch den nu är i slutet av 2011?) är ju egentligen mer uppseendeväckande, etiskt intressant och ett större snackämne än FV:s eventuella små förehavanden under 2000-talet.

Visst, den här tråden ser ju i någon mening ut som en sorts "fortsättning" på den tråden du länkar till, samtidigt som den här är mer tydligt personspecifik.

Din mening "Men det kanske inte alls är han, även om ryktet är envist." är rätt bra någonstans.
Jag tror egentligen inte på FV så som våldtäktsman (både i detta fall och över huvud taget, men det är min personliga uppfattning). Samtidigt går det inte komma ifrån (hur mycket än polisen upprepar detta med "åtkomstskydd" etc.) att herr FV:s namn finns med i någon mening, av något skäl i det ärende som inbegrips i och med denna våldtäktsanmälan för lite drygt två veckor sedan. That's the truth.

Och vad är det de facto som CW egentligen vill ernå med denna anmälan? Vill hon se den anmälde inburen på kåken? Vill hon - då hon vet hur medier och journalister (och Flashback? ...) skriver, jiddrar, och spekulerar etc. - se FV så som Magnus Härenstams Tuppen anno 2012?
Citera
2011-12-28, 18:37
  #135
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bannadocharg
Jag sätter en femma på Anders S NIlsson
http://www.dagensmedia.se/nyheter/print/tidskrifter/article3361997.ece

http://glasklart.wordpress.com/2009/01/31/anders-s-nilsson-en-valdsbenagen-kvinnofornedrande-sexualforbrytare/

Men har absolut inga bevis.
Kan säkert stämma. Komiker brukar vara annorlunda. Det ligger i yrkets natur.
Citera
2011-12-29, 03:42
  #136
Medlem
Bangalores avatar
Om det är Virtanen, var inte han gift med Karolina Ramqvist vid den aktuella tidpunkten?
Citera
2011-12-29, 03:59
  #137
Moderator
Schlesiens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bangalore
Om det är Virtanen, var inte han gift med Karolina Ramqvist vid den aktuella tidpunkten?
Nej. Gifta sedan 12 månader. Sonen föddes för 17 månader sedan, skapades för 26 månader sedan. För 5 år sedan var de knappast tillsammans?
Citera
2012-01-30, 21:50
  #138
Medlem
z2joiss avatar
Var det bara skitsnack eller vad hände?
Citera
2012-01-30, 22:01
  #139
Medlem
Herostratoss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fula Gubben
Kan någon tänka sig en mer värdelös medborgare för samhället?
Bob Hansson?
Citera
2012-01-31, 11:46
  #140
Medlem
Virtanen är det inte, personlig vän till mig. byt spår
Citera
2012-01-31, 11:52
  #141
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av gremlinggirl667
Virtanen är det inte, personlig vän till mig. byt spår

Men du ligger väl knappast med honom eller?
Citera
2012-01-31, 12:24
  #142
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av gremlinggirl667
Virtanen är det inte, personlig vän till mig. byt spår

Ja, då kan det ju knappast vara han. För ingen person som senare visat sig vara våldtäktsman har väl någonsin i historien haft en enda vän, varken före eller efter sitt övergrepp?
Citera
2012-01-31, 15:07
  #143
Medlem
varfors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gremlinggirl667
Virtanen är det inte, personlig vän till mig. byt spår
Han är ju inte bara våldtäktsman, han går på koks också...

En riktig serieförbrytare som du bör klippa alla kontakter med då man inte kan lita på pundare och vållare... Speciellt inte om det är samma person som står för båda brotten då det visar på mycket dålig karaktär... Eller är du hans kran kanske? Undra om han "bjuder" på roppar när han är ute och "raggar" också eller om det räcker med kokset?
Citera
2012-01-31, 20:31
  #144
Medlem
langaocbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kaymano
Kan säkert stämma. Komiker brukar vara annorlunda. Det ligger i yrkets natur.

Det är inte första gången man hör att han är ett ärkesvin med ett sjukt förhållningssätt gentemot kvinnor.
http://www.medievarlden.se/nyheter/2011/12/amelia-ger-dumstrut-till-anders-s-nilsson
http://www.dagensmedia.se/asikter/article19962.ece
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in