Stercorius
Du har helt rätt i att det inte går att tvinga någon till att recensera en film och det bör då slopas, eller iaf vara valfritt(men uppskattat). Jag skulle dock vara djupt intresserad av att läsa om hur vissa personer upplever filmer de vanligtvis aldrig hade satt på. Jag kan säkert tänka mig att det finns en skara konnässörer här på forumet som säkert skulle tycka det var trevligt att någon som jag, som mest kollar block-busters, skrev en recension av en smalare, mer kritikerrosad film än transformers 3

Tror det är givande och roligt att bredda sin filmkonsumtion, och allt blir ju roligare i grupp!
Rocket-Queen
Ja, två i veckan kan nog vara lämpligare. Möjligtvis ännu färre men det beror såklart på intresse. Hade intresset varit högt hade man kunnat haft någon form av rullande tråd som "gissa bilden"-tråden där vem som helst kan ge ett bidrag på en film och när man har 10 bidrag inne så får folk börja rösta. Det bidrag som först får X antal röster(typ 10?) beslutar man sig för att se.
Så exempel kan vara:
Måndag: Folk får skriva bidrag(detta bör gå ganska fort) och sedan kan omröstning ske(t.ex först till 10 individuella röster). När vinnaren har valts så får alla som vill delta fram till t.ex torsdag att se filmen och under torsdagen så påbörjas diskussioner etc om filmen. På fredagen blir det sedan omstart!
Har inte filat så mycket på detta men något i den stilen kanske kunde fungera?