2011-12-09, 14:19
  #73
Medlem
Fanimals avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nVc
Precis min första tanke. Reinfeldt anser att det är intressant, men det saknar helt tillstymmelse till rationalitet. Detta jävla experimentet kan inte inverteras när det väl har gått för lång tid.
Jag förklarade i ett tidigare inlägg att det inte handlar eller har aldrig handlat om ett socialt experiment. Det finns helt enkelt inga konkreta indikationer som tyder på detta faktum. Snarare ser vi en tydlig diskurs i migrationspolitikens utveckling, ledda av de inflytelserika judiska opinionsbildare med facit i förhand.

Hur Reinfeldt och övriga apologeter sedan efterlever dessa idealer är en fråga om makt och egenintressen.
Citera
2011-12-09, 14:21
  #74
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HalvSvensken
Reinfeldt är inte dum han och alliansen vet precis vad dom gör. Frågan är bara om den så kallade vänster kan få ballar nog att skrota hela denna multikulti cirkusen och inse att dom har fel. Jag blir mer och mer övertygad om att massinvandringen är ett sätt att dumpa löner och krossa alla välfärdssamhällen för att elit kapitalisterna ska kunna tjäna mer pengar. Det är så genialt och enkelt uttänkt och man kan helt enkelt jobba ostört p.g.a att vänster väljer att stödja detta vansinne. Men fortsätt för all del att jaga RASISTER medan försämringarna sker framför era ögon. Ni borde fan skämmas allihopa som kallar er själva vänster och stödjer detta när ni medvetet i värsta kapitalist anda sparkar på folket som ligger ner och går ut på häxjakt mot dom som protesterar mot detta. Allt ni en gång stod för har ni övergett i förmån för detta sinnessjuka experiment

Vänstern har väl tänkt att alla dessa analfabetiska invandrare ska joina i deras revolution och riva ner klasssamhället. Hittills går det väl sådär va? Vem vill stå på barrikaderna och dela ut flygblad när man kan sitta hemma och tugga kat och ta emot bidrag? Jag har märkt att en hel del invandrare inte känner något annat än förakt mot vänstertomtarna. Hur många invandrare betraktar sig själva som feminister tex ?
Citera
2011-12-09, 14:23
  #75
Medlem
Blad.Verks avatar
Jag har svårt att se några andra anledningar till den nuvarande politiken än att politikerna och journalisterna som bistår dem hatar Sverige. Vad är annars bevekelsegrunden för att öka arbetslösheten och genom detta öka kriminaliteten samt försämra välfärden, kortsagt destabilisera ett land. Detta är något som fientliga stater brukar ägna sig åt...
Citera
2011-12-09, 14:26
  #76
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av relesvansen
Det är exakt därför jag valt att rösta på Alliansen. Pga öppenheten, den liberala invandringspolitiken och solidariteten.

du lär ju trolla?

f.ö tycker jag att Sveriges invandringspolitik är helt åt helvete. Något måste göras NU, inte när landet redan är förstört.
Citera
2011-12-09, 14:27
  #77
Medlem
Sperssons avatar
Reinfeldt: "Vi har valt rätt väg i asylpolitiken"

Det uttalandet förklarar varför han alltid förlorar debatter i ämnet.

Hur man nu kan få en kostnad på 35 miljarder att bli "rätt väg".
Citera
2011-12-09, 14:34
  #78
Moderator
Strix m/94s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BaalZeBub
Det här är ju rent otroligt. Jag har aldrig sett något liknande utom kanske när någon naiv doktorand skrivit på newsmill.

Fredrik Reinfeldt är som en parodi på de värsta visionerna kritiker har utmålat här på Flashback. De som har gått för långt. De som jag tycker har överdrivit. Det är som om han läst dem och bestämt sig för att göra allt på det mest extrema, mest dumma sätt som man kan tänka sig.

I denna artikel bekräftar han de allra värsta farhågorna.

Exempel:
"...Sverige har både en liberal asyllagstiftning och Europas mest liberala lag för medborgare från länder utanför EU som nu kan komma hit och arbeta. Vi valde att gå i motsatt riktning än vad andra länder i Europa har gjort"

– Det finns andra länder som har poängsystem för vem som får arbetskraftinvandra och som kräver höga utbildningar. Jag tycker att det finns en poäng med att vi gör det möjligt för människor från väsentligt fattigare förhållanden att få ett jobb i ett högutvecklat land.

– Vår utgångspunkt i Sverige är att vi i högre utsträckning än andra länder tar ansvar för det internationella asylsystemet. Om vi ser till sammansättningen av dem som kom 2010 är många somalier och afghaner. De ska på kort tid lyftas upp till ett av världens mest utvecklade länder vad beträffar utbildning och arbetsmarknad.

Jag har inte tid och ork att plocka fram och analysera resten, men denna artikel kan komma att gå till historien. Den är som en liten vitbok över vansinnet.

Ja, så är det verkligen. Vad han antagligen inte förstått är att han på detta sätt spelar SD i händerna. Han kommer aldrig att få sympatisörer från socialisternas utkanter, men riskerar att förlora många till SD. Ytterst oroande inställning hos en svensk statsminister.
Citera
2011-12-09, 14:39
  #79
Medlem
Drozds avatar
Bara att inse - alliansen kommer ALDRIG avvika från massinvandringspolitiken så länge Reinfeldt sitter vid rodret!

Bonnier och Reinfeldt lever i någon slags symbios. Ett outtalat kontrakt har upprättats - massinvandring i utbyte mot lovprisande rubriker och frånvaro av "granskning" (=drev).
__________________
Senast redigerad av Drozd 2011-12-09 kl. 14:41.
Citera
2011-12-09, 14:47
  #80
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av BaalZeBub
En del av politiken Reinfeldt medvetet bedriver och berättar om i artikeln är politisk dynamit, som om den uppmärksammas kan innebära slutet för Reinfeldts politiska karriär.

För hur accepterat är det att framställa "somalier och afghaner" som någon slags skräp?

Karl säger ju faktiskt at than försöker skapa en ny underklass av okvalificerat arbetskraft, genom att ta in dessa och skapa en arbetsmarknad åt dem.

 Vår utgångspunkt i Sverige är att vi i högre utsträckning än andra länder tar ansvar för det internationella asylsystemet. Om vi ser till sammansättningen av dem som kom 2010 är många somalier och afghaner. De ska på kort tid lyftas upp till ett av världens mest utvecklade länder vad beträffar utbildning och arbetsmarknad.

– Jag för en strid med Socialdemokraterna om att alla jobb behövs. Jag försöker hålla liv i och förstärka en servicebaserad ekonomi som ger jobb även till dem med dålig utbildningsbakgrund. Därför har vi rut och rot och sänkt restaurangmoms. Men Håkan Juholt vill bekämpa allt. Han fnyser, angriper, tar ner. Min stillsamma fråga till honom är: Var finns den arbetsmarknad som fungerar för dem från Afghanistan och Somalia och alla obehöriga till gymnasiet?

Som sagt, det här kommer Reinfeldt att få på f-n för från pk-håll.


Hur kan han mena att broken glass jobb är bättre för Sverige än socialfall, när belastningen på samhället av dessa jobb är större än socialfall.
Citera
2011-12-09, 14:48
  #81
Medlem
the_dude82s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Varnagel
Visst handlar det delvis om att fullständigt krossa Sverige som ett modernt, västerländskt, välfungerande och välmående välfärdsland. De vill ösa in enorma mängder med mer eller mindre värdelösa icke-vita från jordens mest primitiva, destruktiva och kaosskapande folkslag. Resultatet blir att systemet kollapsar och välfärden blir omöjlig. All solidaritet mellan medborgarna försvinner, lönedumpning blir oundvikligt och brottsligheten ökar till nya rekordnivåer.

Så kallad "serviceekonomi" är dessutom som alla förstår ett skämt. Serviceekonomi producerar generellt inget egentligt värde. I ett land där en stor majoritet av de som faktiskt jobbar ägnar sig åt att städa, klippa folks hår, kleta kebab, konsulta IT, häxa batik, putsa fönster, köra taxi, massera fötter, laga mat, vakta och skydda olika saker, snacka skit och suga kuk så genereras inget värde. Ett sånt land kommer oundvikligen att vara fattigt, primitivt och dåligt på olika sätt. Det som faktiskt genererar verkligt värde är saker som jordbruk, gruvor, skogsindustri och tillverkningsindustri. Det är såna sektorer som skapar värdet och som skapar ett överskott som gör det möjligt att betala även för frisörer, kebabkletare, taxichaufförer, fotmassörer, väktare, skitsnackare, batikhäxor och kuksugare. Vem som helst som tänker lite inser ju att 100 personer (isolerade på en bördig ö) som ägnar sig åt att massera, vakta och prata IT med varandra inte producerar något värde och snart skulle svälta ihjäl. Samma sak gäller på nationell nivå, även om en del bondfångare och häxdoktorer till "nationalekonomer" försöker prata bort denna uppenbara och självklara sanning.

Sverige skall alltså göras om till ett fattigt, otryggt och sunkigt låglöneskitland med en icke-vit majoritetsbefolkning.

De nyliberala sjukligheterna må vara en del av drivkraften men det huvudsakliga skälet till att Reinfeldt & Co medvetet kör Sverige i botten är att judarna vill ha det så. Det hela handlar primärt om att helt enkelt förstöra Sverige som en vit nation och göra svenskar till en maktlös minoritet i sitt eget land. Direktiven och instruktionerna för den medvetna ödeläggelsen av Sverige får såna som Reinfeldt av sina polare och chefer inom globalistmaffian. Bilderbergruppen och liknande skumraskorgan är en del av den i grunden judiska strävan efter att förstöra jordens vita folk och på sikt uppnå total global makt och kontroll.

Varför just Sverige kanske en del frågar sig? Varför har just vi drabbats extra hårt (länder som Holland är dock de facto mycket värre drabade än Sverige) och av ovanligt onda och sinnessjuka makthavare? Jag har tänkt en del på det och jag tror att globalistmaffian ser Sverige som ett strategiskt viktigt land att förstöra. Sverige har länge varit och är fortfarande den naturliga och självklara ledarnationen i Norden. Det Tyskland är för Centraleuropa och hela Europa är Sverige för Norden. Det har åtminstone varit så tidigare. Norge är en smal remsa med lite lirare i lusekoftor som innan de hittade olja förlitade sig mycket på fisk och får och Norges större städer och samhällen har man snart också förmörkat och förstört. Danmark är en liten plätt med lite jordbruk och rödbrusiga danskar. Finland ligger avsides och är halvvägs till Ryssland. Om Sverige förstörs och helt tappar sin naturliga roll som nordisk ledarnation och motor så finns inte så mycket kvar och det blir nog lättare att få hela Norden att implodera i kaos för att sen förslavas.

Sverige och Norden är också symbolsikt viktigt ur en raslig synpunkt. Judarna hatar och fruktar vita germanska nordeuropéer mest av allt och vet att värdet och styrkan ligger just i rasen. Om de symboliskt såväl som bokstavligt kan bajsa på Sverige, en symbolisk ledare för Norden och ett symboliskt såväl som faktiskt hem för nordeuropeiska vita, och förvandla en majoritet av befolkningen till ospecificerade rashybrider och svartskallar så har de för all framtid eliminerat en viktig del av den nordeuropeiska folkstam som de hatar, föraktar och fruktar så mycket.


Intressant teori och det är möjligt det ligger något i det. Men tror du inte att det kan vara ännu enklare? Ifall vi samlar all judisk dekadens, invandring, hbt, feminism, allmän idioti och allmän vidrighet, marxism, kapitalism och liberalism under arbetsnamnet kulturmarxism och sedan ritar en graf med antalet judar (relativt folkmängden då förstås) på x-axeln och kulturmarxism (i lämplig enhet) på y-axeln och sedan lägger in olika europeiska länder så känns det som om sambandet blir ganska linjärt. USA/UK/Frankrike/Holland. Massor med judar, ännu värre ute än Sverige. Sverige - ganska mkt judar, ganska djupt i skiten. Danmark/Norge/Finland - Inte så mkt judar, bättre läge. Polen/Vitryssland etc. ännu mindre judar, ännu bättre läge osv.

Sverige tog ju lyckosamt nog emot en hel del judar under kriget från en del omkringliggande länder. Som tack satte de genast igång att undergräva den svenska nationen. I slutet av 60-talet fick de förstärkning från en del välkända polska judar och även en del ungerska judar. T.ex. Gellert Tamas lär vara ungersk jude.

Jag tror bara de förstör så mycket de kan helt enkelt utifrån vilka resurser de har på plats. Inte alltid i ett organiserad västerländsk kontext med liksom möte i judebunkern "ja herr överjude" osv. även om det nog i princip kan se ut så ibland också. Det är ju ganska sannolikt att det går ut centrala direktiv någonstans ifrån. Med tanke på hur EXAKT samma idiotargument används i alla länder. Läster en kommentar från en engelsman på youtube om "enrichers". Men också att de liksom reproducerar ett beteende nästan omedvetet. Därför är ofrånkomligen alla judar en del av problemet. Ja jag predikar ju för prästen nu, men lite synpunkter och tankar bara.
__________________
Senast redigerad av the_dude82 2011-12-09 kl. 14:50.
Citera
2011-12-09, 14:50
  #82
Medlem
NSOs avatar
Den intervjun gav verkligen svar.

För det första är det märkligt att inte skilja på asylinvandring visavi anhöriginvandring och arbetskraftsinvandring. Det är nämligen helt olika kategorier av invandring och de förväntningar och krav man kan och bör ställa på de respektive grupperna skiljer sig åt ordentligt. De här kategorierna har länge blandats ihop i Sverige med resultatet att den överväldigande majoriteten av de som söker och beviljas asyl inte har flyktingskäl i egentlig mening (motsvarande FN:s flyktingkonvention).

Det finns egendomliga inkonsekvenser i Reinfeldts resonemang också. Han noterar helt korrekt att strukturomvandlingen i kriser leder till färre och färre okvalificerade arbeten. I detta läge med en rätt hög arbetslöshet och sextiosjuprocent av de utrikesfödda i socialbidragsförsörjning insisterar karln på att ha ett av västvärldens mest liberala asylsystem där möjligheten till asyl är så generös omfattar även de som inga skyddsskäl har.

Det kan ju bara leda till en enda slutsats. Frippes vision tycks gå ut på att göra Sverige till ett skandinaviskt USA eller Brasilien med en stor kreoliserad och etniskt avvikande underklass som ska tillhandahålla synnerligen lågbetald arbetskraft i servicesektorn. Denna kast av okvalificerad arbetskraft i servicenäringarna och den informella sektorn ska dessutom konkurrera med illegala invandrare vars sjukvård och skolgång ska bekostas av skattebetalarna (se migrationsuppgörelsen med Miljöpartiet).

Det här kommer naturligtvis att få extremt stora konsekvenser för i stort sett hela utformningen av socialpolitiken, arbetsmarknadspolitiken och ja- samhället i stort.

Den som tror att detta har någonting med en "human asylpolitik" är fullständigt dumma i huvudet.
Citera
2011-12-09, 14:55
  #83
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Karman
Särskilt som Sverige inte haft någon jobbtillväxt på 20 år (i privata sektorn 50 år). Bara ökad befolkning pga massinvandring. Konstigt då att arbetslösheten och utanförskapet ökar?

Edit: SD kan låta trycka upp denna artikel och använda den i valrörelsen 2014. Det lär ge ett gäng nya procentenheter i förbättrat valresultat!


Invandringen är till för att hålla uppe priserna på bostäder i första hand.
I andra hand är det för att konkurera med majoriteten av folket på arbetsmarknaden.

Bankerna tycker det är jätte bra med invandring.
Citera
2011-12-09, 14:57
  #84
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av NSO
Den intervjun gav verkligen svar.
För det första är det märkligt att inte skilja på asylinvandring visavi anhöriginvandring och arbetskraftsinvandring..

Kalla det vad du vill, det är den totala mängden invandrare som räknas.
Alla invandrare behöver bostad.
__________________
Senast redigerad av Gamlerunke 2011-12-09 kl. 15:02.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in