Citat:
Ursprungligen postat av
KungPungPat
Känns bara drygt att älta samma trams med samma stolpskott när vi redan kommit fram till att ni inte kan tänka själva och föddes in i en sekt som har dummat ner er genom skolprogrammering och mediaprogrammering tills ni inte ens kunde se chemtrailsen i skyn.
Nu låter du som den typiske konspirationsidioten. Sista halmstrået är att skylla på att vår kunskap är felaktig och allt vi lärt oss genom utbildning är en del av den gigantiska jättekonspirationen som bluffar om allt möjligt från jordens form till något så grundläggande som vattens aggregationstillstånd.
Citat:
Ursprungligen postat av
KungPungPat
Contrails försvinner efter cirka 30 sekunder eftersom det är ånga som dunstar.. det finns inga contrails som kan få sin ånga att förvandlas till vatten och sen frysa till is.. det går inte till så i fysikens värld.
Det är möjligt att det inte går till så i din imaginära låtsasvärld.
Men här den riktiga världen där vi har riktig fysik så funkar det inte riktigt som du tror. Bland annat så kan omöjligen ånga dunsta eftersom ånga redan har dunstat. Och här på den riktiga jorden så är ånga vatten i gasform, ånga behöver mao inte "förvandlas" till vatten av den enkla anledningen att vattenångan redan är vatten.
Och att iskristaller, oavsett om de skapats naturligt eller med hjälp av vatten från flygplan, inte alltid förångas inom 30 sekunder är ställt utom allt rimligt tvivel. Vi har massor med empiriska bevis för detta där helt vanliga moln är ett av de tydligaste bevisen. Vi vet att cirrusmoln kan ligga kvar i timmar - vi vet mao att iskristaller i atmosfären kan bestå i timmar.
Citat:
Ursprungligen postat av
KungPungPat
.. det går inte till så i fysikens värld.
Förklara gärna hur det går till i din hemsnickrade "fysik". När förångas iskristaller? Finns det inget som helst beroende till omgivningens temperatur och luftfuktighet? Är det verkligen så att i din värld förångas iskristaller lika snabbt vid -20 som vid -60 grader?