Citat:
Ursprungligen postat av
ttsp
Du blandar nog ihop Scientologi Kyrkan med Jehovas vittnen.
Jehovas vittnen trakasserar och hotar inte dom som blir uteslutna, tvärtom vill man inte ha något med uteslutna att göra.
Nej, jehovas vittnen består till stor del av människor vilka matats med förvrängd information, många är s.k offer och innan nytillskotten kom, så kände sig många offer och sörjde att t.ex katolska kyrkan öht tilläts hålla församling, så sitt inte och ljug på bänken nu, historierevidering sköts bra av de mäktiga i usa visst, men blir det sant för det? Knappast, det är inte vidare gudomligt att pressa propaganda bara för att evangelikaner är så starka och hjälper de stackars jehovas, de flesta är ändå trötta på självaste livet, och det din tokstolle har med nazism att göra, det är alltså inte läge att dra igång schismer för det avslöjar bara den sjuka agendan och naiva godtrogenheten i att sitta och ha bibelord för sanning... du får ta och ge dig.
Att kristendom, vilken består av i huvuddrag protestantism + katolicism är ekumeniska överenskommelser som väl ändå är bra onödigt att demolera.. det är den löjliga patetiska politiseringen som du ägnar dig åt, som orsakar att t.o.m barn börjar bli som amerikanska barn vilka till slut inte förstår gud, matas med falsk marknadsföring i ren avundsjuka. Det var längesedan majoriteten kristna sammanslöt sig i gemensam värdegrund, MED judendom, ditt pucko! Du fabuulerar som en utvecklingsstörd 5-åring.
Alla har inte suttit på skolbänken åk 1-9, comprende? Eller, jooooo wohooo alla har allmänbildning oh yesss.
Hur läser desperta asylsökanden egentligen en vanlig dagstidning menar du.. med alla hemma? Hur läser alla dem som befinner sig intensiv kamp att lobba för länder som inte har med kristendom att göra, är det intelligent att sitta och snöa in på 600-talet..

eller att tro sig veta något öht om hur de
egentligen trodde tänkte och tyckte på 200-talet... cleverhead.