Tjenare!
Jag har ett HD6950 2Gb upplåst till ett 6970 (om de nu skulle spela någon roll)
Problemet jag har är att datorn fryser, för att sedan visa massa konstiga färger och små regelbundna kuber över hela skärmen.
Efter detta så släcks skärmen i ca 20 sek och kommer sedan tillbaka normalt igen. När den nu är tillbaka till vanligt så kommer meddelandet "Grafikkortsdrivrutinen slutade att svara och har därför återställts"
Detta kan upprepas ett par gånger eller inte komma mera alls, ända tills datorn släcks helt och jag måste stänga av den. Efter detta så tar det typ 3 min och starta datorn och Gpu-fläkten går snabbt repektive sakta till och från ända tills datorn startar helt. I värsta fall så startar datorn inte mer och jag får vänta ca 2h innan.
Sitter på system:
Processor: Intel Core i7 Quad Processor i7-960, 3,2 GHz
Grafik: XFX Radeon HD 6950 2GB GDDR5
CPU-fläkt: Corsair A50
Moderkort: Gigabyte GA-X58A-UD5
RAM: Corsair XMS3 DDR3 1600MHz 6GB
SSD: Intel X25-M G2 80GB
Hårddisk: Western Digital 1000 GB caviar green
Nätagg: Silver Power 620W 80+ Bronze 
Har prövat att uppdatera drivrutiner, bytt port på mobot, dammat ur det m.m. Känns som att jag prövat allt. 
DAMPAR ur helt pga av att jag vill lira bf3
Samma problem, tips, kanske en lösning?