Citat:
Ursprungligen postat av
bl-gr-n
Välkommen tillbaka efter juluppehållet i ditt eviga klimatalarmist propaganda
Tack!
Citat:
Hoppas du lever som du lär (Dina herrar bestämt att du ska lära ut). Ett sätt är att inte äta jäst bröd eller drycker. då jästsvampar avger koldioxid (co2) vid jäsning.
Tänk på alla miljoner västerlänningar som äter jäst bröd dagligen. Att kampanja om förbud för jästa matvaror, kunde vara ännu ett sätt för tok-vänstern att sticka ännu en dolk i ryggen på vita människor.
Jäst=koldioxid=klimatkris=pengar för klimatalarmister.
Om man vill göra syrliga poänger om klimatet kan det vara en bra idé att sätta sig in lite i ämnet först, innan man gör det enkelt för sig och avfärdar allt som propaganda. Det är inte att tänka själv. Det är att låta bli att tänka själv.
För alla som har koll på grunderna framstår du tyvärr mest som okunnig när du missar skillnaden mellan det korta och långa kolkretsloppet.
Koldioxiden från jäsning är en del av den korta kolcykeln. Den tas snabbt upp av växter igen och kolet togs dessutom upp av svampen (jästen) innan jäsningen. Den bidrar alltså inte till någon nettoökning av växthusgaser i atmosfären. Det är en helt annan sak än utsläppen från fossila bränslen, som tillför kol som varit bundet i hundratals miljoner år och nu rubbar hela balansen. Både i avseende på exempelvis kol och energi.
Kol i atmosfären är nödvändigt, bara inte i för mycket samtidigt, och inte i en förändringstakt som motsvarar geologiska förändringar komprimerade till en enda mänsklig generation.
Att du ser sådana eller andra baskunskaper som propaganda får mig att tänka på ett citat från Karl Popper:
True ignorance is not the abscense of knowledge, but the refusal to acquire it.