Citat:
Ursprungligen postat av
ZiggeZiggarett
Varför tycker han det?
Livet lättare för kustboende folk.
Nu vet jag inte vad du pratar om med vita länder. USA ligger i topp utsläppsmässigt.
EU bör införa kol-tullar mot omvärlden. Och fortsätta utveckla den infrastruktur och teknik som gör oss världsledande.
Så EU bör införa koltullar samtidigt som bl.a. Tyskland ska öka sin kolförbrukning …
Den teknik som många hoppas på ska göra oss världsledande (grönt stål, vätgas osv) har också många kritiker som visar på orimligheterna. Det handlar om den extrema elförsörjning som krävs och bristande ekonomi (dvs - det blir för dyrt för slutkonsumenterna).
Vi får fortsätta att vara ledare som ”humanitär stormakt”, flest antal HBTQ-certifieringar osv. Ibland får man vara nöjd med det lilla. Synd på en gammal fin ingenjörsnation som Sverige, dock.
Citat:
Ursprungligen postat av
Xenonen
Kina är världens folkrikaste stat, är det konstigt att de också har världens största utsläpp? För att komma ens i närheten befolkningsmässigt får du slå ihop hela Västvärlden, EU, USA, Kanada, Australien.
Dessutom är utsläppen ett långsiktigt problem, och ser du till totala utsläpp genom åren är USA med sin mycket mindre befolkning i särklass värst, ansvarig för 25% av utsläppen, dubbelt så mycket som Kina.
https://ourworldindata.org/co2-emissions
Nej det är inget konstigt om de har världens största CO2-utsläpp, det har väl ingen heller påstått?
Det konstiga är väl den heliga kon, Parisavtalet, som ger dem frikort medan länder i t.ex Europa ska späka sig till förbannelse. Hur kan man överhuvudtaget kalkylera med att minska den globala temperaturökningen si och så mycket på si och så många år när man inte har en aning om hur mycket länder som Kina, Indien och Afrika behagar släppa ut under samma period? Om de kanske fortsätter att öppna ett nytt kolkraftverk var och varannan vecka ..?
Citat:
Ursprungligen postat av
Twert
Lägg till att klimathysterikerna på ett mycket effektivt sätt håller på att avskaffa sig själva genom att vägra skaffa barn eftersom det spär på växthuseffekten. Det var en nyhet för någon dag sedan att en kanadensisk klimathysteriker hade gått ett steg längre och ansökt om assisterat självmord för att slippa sin tunga ångest. Fler miljöpartister borde se till honom som sin förebild.

Absolut, det vidrigaste är dock att det är folk i ”the Global North” som inte bör få skaffa barn- för alla andra är det fritt fram. Allt annat hade varit ”rasism” och ”kolonialism”.
Att folk inte genomskådar den här politiska agendan är horribelt. Omfördelning av makt och medel är vad det handlar om, i klassisk marxistisk anda.
Att ingjuta skräck i befolkningen är givetvis ett mycket effektivt redskap. ”Only 10 years left” …. annars jvlar … Sprider man dessutom den sjuka myten om ”97 % av världens ledande forskare …” och folk är korkade nog att tro på den…
De får skylla sig själva om de ligger i fosterställning på grund av klimatångest och flygskam. Om de bara hade haft vett att inte skrämma stackars barn, så.