Citat:
Ursprungligen postat av
Tanus
Ahh, nu börjar vi närma oss.
Det handlar som vanligt om att någon ska betala.
Metoden är alltid densamma, häll pengar på problemet.
Det vanliga när socialister och gröna khmerer ska bestämma är ju att svenska skattebetalare skall stå för notan.
Klimatet skenar och det får redan stora konsekvenser och värre kommer det att bli. Och det kommer naturligtvis att kosta, energiomställningen, anpassning av infrastruktur och dessutom skador av extrema väderförhållanden. Det naturliga är ju att de som är ansvariga för förstörelsen får betala. Om inte fossilindustrin bidrar till dessa kostnader, så kommer skattebetalare och försäkringstagare tvingas betala.
Regeringen har lovat att Sverige skall bli koldioxidneutralt netto till 2050, liksom de flesta länder. Om skog och mark fortsätter binda kol på nuvarande nivå, så måste våra utsläpp minska med ca 40 miljoner ton. Det är inte att tänka på att vi skall bryta vårt löfte, vi måste ro iland med dessa utsläpp och då är det ju bra om fossilindustrin ställer upp. Det vore oförskämt av dem att inte göra det.
Om fossilindustrin fortsätter bromsa den här utvecklingen och inte betalar för sig, så finns det nog ingen annan lösning än att beslagta deras tillgångar.