Citat:
Ursprungligen postat av
aw
Det gör de ju redan? EU har haft fallande utsläpp i trettio år. USA i tjugo år. Vi har ställt om hela industrin, och genomfört omfattande investeringar och förbättringar på praktiskt taget alla områden där vår tekniska utveckling tillåter det. När ni sov så blev vitvaror, apparater, maskiner, glödlampor, industri, fordon m.m. enormt mycket mer klimateffektiva.
Det som återstår i EU är frågor som inte går att bestämma på statlig nivå, utan att införa diktatur, eftersom politiskt fördyrande av plastpåsar, köttätande, flygtransport och privatfordon går emot den allmänna opinionen. Det finns en ekologisk elit, som anser sig ha överlägsna åsikter, och använder det som motiv för att köra över majoriteten. Det är visst mycket begärt.
Och vetenskapen begär ingenting. Den informerar.
I Sverige har industrin stora utsläpp, de står för en tredjedel. Transportsektorn måste elektrifieras. Dessutom måste jordbruket bli mer hållbart. Odlingsmark kan bli en kolsänka istället.
Ja, vetenskapen informerar om läget och om vad som behöver göras. De är väldigt tydliga med att om inte de föreslagna åtgärderna vidtas, så kommer klimatkrisen att drabba oss på många och katastrofala sätt och kostnaderna blir ofantliga.
Så det är verkligen inte för mycket begärt att stoppa utsläppen så vi får tillbaka det stabila klimatet.
Det är vad kloka ledare gör, man hejdar de katastrofer som kan förutses och kan hejdas. Klimatkrisen är definitivt ett sånt område. Vi vet tillräckligt, vi vet vad som behöver göras, allt är noga dokumenterat, målen är utstakade, det är bara att sätta igång.