[quote=Iakttagaren-2019|68828617]Citat:
Ursprungligen postat av humanlife
Nya klimatstrejker har börjat idag. SVT sänder från 12:55.
Nya klimatstrejker runt om i världen
Klimatstrejker väntas över hela världen på fredagen – ett initiativ som inleddes förra veckan med miljontals deltagare. SVT Nyheter direktrapporterar under dagen om protesterna – från Nya Zeeland till Sverige. https://www.svt.se/nyheter/utrikes/n...om-i-varlden-1
Skall Mats Knutsson komma in också och tillrättalägga vad som egentligen hände ?
Att kvaliten blir sämre är en vanlig invändning mot att odla vid högre koldioxidhalt. Men i valet mellan att svälta ihjäl eller att acceptera mat som inte har den allra yppersta kvaliten väljer jag överlevnad. Den mat jag äter idag har en kvalite som jag inte kunde drömma om när jag på 1940-talet åt mig mätt på havregrynsgröt som odlats vid en koldioxidhalt som var lägre än dagens.
Ökade skördar beror på ett flertal olika faktorer. Men det räcker att ta bort en av dem, till exempel koldioxidhalten, för att man skall få missväxt.
Och visst är det i dag svårt att få tag på senvuxet virke. Men för de allra flesta ändamål är kvaliten på det virke vi nu köper på våra brädgårdar fullt tillräcklig. Jag har en känsla av att snedvuxet och kvistigt virke var vanligare förr men jag kanske minns fel.
Att välja ett sämre alternativ för att propagera för ett dåligt är en vanlig retorisk teknik.
"Jag äter hellre skalbaggar än arsenik!"
Men, det finns ju många fler alternativ som alla är bättre än att orsaka en klimatförändring som troligen kommer att få katastrofala konsekveneser, även om du har lämnat jordelivet innan översvämningar, svältkatastrofer och gigantiska flyktingtåg sätter igång i en omfattning som dom allra flesta ser ut att vilja blunda inför.
Men, va fan, om man är över 40, har sina besparingar placerade på ett sätt som i stort sett följer index, dvs. med betydande delar inom fordonsindustrin, petroliumindiustrin och flyg- och rese-branschen så kan man väl skita i vad som händer med dom som föds i dag och dom närmaste decennierna? Eller?
Det indragna stycket ovan var ironiskt, om det nu var någon som inte uppfattade det.
Inte nog med att detta står i bjärt kontrast till medias huvudbudskap i miljöfrågan och framför allt den försvinnande arktis, vi får även lära oss att de reser längs en rutt tagen anno 1931, med andra ord har det blivit sämre framkomlighet *där uppe* nu 88 år senare.
Beror det på CO2?
Undrar om ansvarig utgivare var ute på en golfrunda med någon storföretagsledare denna dag?
BTW, Sverige gav bort c:a 1000SEK (efter skatt) per arbetstagare denna fn/klimatrunda.
Om det skulle stämma med fartygen så skulle det väl bero på att folk inte har koll på läget snarare än onormalt mycket is. Isutbredningen vid arktis är som framgår av den tidigare länken den näst eller tredje lägsta sedan mätningarna startade och ökningstakten är inget ovanligt såg här års.
Att min länk visar en grundlig utredning av en specifik geografisk position där en havsnivåhöjning borde ha satt tydliga spår. Och att din länk inte innehåller någon observation av en verklig havsnivåhöjning. Jag förnekar inte att havsnivån stiger, men jag har inte heller granskat den forskning som påstår att det är så. Jag vet att det finns forskare som hävdar att havsnivån inte uppvisar någon acceleration, t.ex. Mörner som har studerat detta hela sitt yrkesverksamma liv. Han påpekar det faktum att man påstod för 30 år sen påstod att Maldiverna skulle vara dränkt om 30 år. Maldiverna är kvar, så nån har fel om nånting. Och det är inte Mörner.
Det finns gott om bildbevis på att havsnivåhöjningen är mycket liten, långsam och inget att oroa sig för.
Du orkar inte klicka på länken, eller är sidan för krånglig att navigera?
Om du lagt in länkar i något annat inlägg har jag säkert missat detta men jag önskar att du har förståelse att alla inte är lika dugliga som du...
BYW, Du kanske vinner över en fiende med att ha överseende med oss neanderthalare och gör en ståtlig och förtrolig presentation av din ståndpunkt (inkluderande bildbevis) istället för ett förlöjligande.
Nej, men alla, utom möjligen du och någon till, vet att de fossila bränslena är en ändlig resurs.
Även om du har rätt så finns inga tecken på att oljan håller på att ta slut. Produktionen har ökat och det har även fyndigheterna gjort. Desto längre tiden går och desto mer olja man hittar, desto intressantare blir den här forskningen från KTH:
Methane-derived hydrocarbons produced under upper-mantle conditions
Anton Kolesnikov1,2, Vladimir G. Kutcherov2,3 & Alexander F. Goncharov1
Abstract
There is widespread evidence that petroleum originates from biological processes1, 2, 3. Whether hydrocarbons can also be produced from abiogenic precursor molecules under the high-pressure, high-temperature conditions characteristic of the upper mantle remains an open question. It has been proposed that hydrocarbons generated in the upper mantle could be transported through deep faults to shallower regions in the Earth's crust, and contribute to petroleum reserves4, 5. Here we use in situ Raman spectroscopy in laser-heated diamond anvil cells to monitor the chemical reactivity of methane and ethane under upper-mantle conditions. We show that when methane is exposed to pressures higher than 2 GPa, and to temperatures in the range of 1,000-1,500 K, it partially reacts to form saturated hydrocarbons containing 2-4 carbons (ethane, propane and butane) and molecular hydrogen and graphite. Conversely, exposure of ethane to similar conditions results in the production of methane, suggesting that the synthesis of saturated hydrocarbons is reversible. Our results support the suggestion that hydrocarbons heavier than methane can be produced by abiogenic processes in the upper mantle.
Other relevant studies:
1. Geophysical Laboratory, Carnegie Institution of Washington, Washington, District of Columbia 20015, USA
2. Lomonosov Moscow State Academy of Fine Chemical Technology, 117571 Moscow, Russia
3. Royal Institute of Technology, SE-100 44 Stockholm, Sweden
Together with two research colleagues, Vladimir Kutcherov has simulated the process involving pressure and heat that occurs naturally in the inner layers of the earth, the process that generates hydrocarbon, the primary component in oil and natural gas.
Teorin om abiotisk olja har funnits lika länge som forskning på jordens produktion av kolväten. Oljeborrare berättar att en helt tömd oljefyndighet fylls på med ny olja, så när man åker tillbaka och pumpar så har oljeförrådet delvis återställts. Oljebolagen tjänar massor på att folk tror att oljan är ändlig.
Ni brukar väl gilla konspirationsteorier om oljebolag?
Det påstås ofta att takten idag är 3-3.3mm/år, men forskarna är inte eniga. Eftersom jag är en anhängare av nollhypotesen så anser jag att all forskning som säger "ingen fara på taket" är mest trovärdig.
In another newly published paper by Frederiske et al. 2018 just this year, oceanographers estimate that global sea levels rose at a rate of only 1.42 mm per year between 1958 and 2014. That figure closely coincides with the results of Dr. Simon Holgate from 2007. According to the Holgate study: “The rate of sea level change was found to be larger in the early part of last century (2.03 ± 0.35 mm/yr 1904–1953), in comparison with the latter part (1.45 ± 0.34 mm/yr 1954–2003).”
Mot denna bakgrunden påstår du att takten skulle öka till
1000mm/(2100-2019)= 12.3mm/år?
Från 1.4-3.3mm/år till 12.3mm/år?
Det är ju ett helt vansinnigt påstående. Det finns ju inte ens några tecken på acceleration av höjningen.
Fast det finns ju inget akut behov av att minska utsläppen till noll på inom överskådlig framtid.
Det är ju bara barnslig skrämselpropaganda du ägnar dig åt utan vetenskaplig grund att stå på.
I Sverige är vi dessutom väl rustade och har inte långt kvar till nära nollutsläpp av koldioxid.
Hur mycket pengar får du för att driva din vilseledande kampanj?
Ok? Så vi har ingen klimatkris? Det är inte bråttom?
Det är exakt motsatsen till vad klimat"forskare" och politiker säger. Du är alltså skeptiker.
Jag skulle gärna få betalt för vad jag gör, men tyvärr, jag drivs enbart av ett förakt mot spridning av lögner, okunskap och ovetenskaplighet. Byggstenarna i klimathotet.
Olja står för lika mycket av Sveriges energianvändning som kärnkraft och vattenkraft tillsammans. Räkna lite på vad som krävs för att sluta använda olja, och fundera på vad som måste förändras i samhället.
Har du betalt för att sprida villfarelser och lögner här?
Smältande is i Arktis och Antarktis kan höja havsnivån med flera meter om det vill sig riktigt illa, dvs om vi fortsätter med utsläppen.
Du är på riktigt mer okunnig än min 13-åriga dotter om de mest simpla fysikaliska principer, som du borde ha lärt dig i mellanstadiet.
Arktis är en flytande isbit. Lägg en isbit i ett vattenglas, markera nivån med en tuschpenna, vänta tills isbiten smält. Vad händer med vattennivån?
Antarktis har is på land. Det hade Sverige också, inlandsisen, den smälte bort. Vad hände sedan? Vi fick landhöjning. Samma sak kommer hända på Antarktis om isen smälter. Om land höjs på ett ställe så måste den sjunka på något annat ställe. Ett nollsummespel.
Citat:
Havsnivåhöjningen kommer att drabba Skåne. Norra delen av landet kompenseras än så länge av landhöjningen, men om havsnivån stiger mycket så blir det annorlunda.
Enbart fantasier utan grund i verkligheten.
Citat:
Havsnivåhöjningen har accelererat, varnar forskarna. Och det beror alldeles tydligt på smältande is vid polerna, som har ökat kraftigt i år.
Nej, havsnivåhöjningen har saktat in.
In another newly published paper by Frederiske et al. 2018 just this year, oceanographers estimate that global sea levels rose at a rate of only 1.42 mm per year between 1958 and 2014. That figure closely coincides with the results of Dr. Simon Holgate from 2007. According to the Holgate study: “The rate of sea level change was found to be larger in the early part of last century (2.03 ± 0.35 mm/yr 1904–1953), in comparison with the latter part (1.45 ± 0.34 mm/yr 1954–2003).”
Om du lagt in länkar i något annat inlägg har jag säkert missat detta men jag önskar att du har förståelse att alla inte är lika dugliga som du...
BYW, Du kanske vinner över en fiende med att ha överseende med oss neanderthalare och gör en ståtlig och förtrolig presentation av din ståndpunkt (inkluderande bildbevis) istället för ett förlöjligande.