Citat:
Ursprungligen postat av Windale
Som jag skrev "om dom vill prata med dig." Inte när dom kommer körandes i sin bil. Och jo det är skumt att bara stå ute på ett enskilt ställe kvällstid, då dom garanterat misstänker att ni röker en spliff.
Och jag svarade på trådstarten, inte ditt "om"-svar. Har du läst den ens?
Hans polare hyr ett lager där de var, så de har en god anledning att vara där, och det hade de kunnat säga ifall polisen velat prata med dem. Så länge du inte har helt rödsprängda ögon och har lite vana så är det inga större problem att "spela" nykter. Och i slutändan blev de inte heller tagna av polisen, vilket de antagligen skulle blivit om de sprungit.
Dessutom inser jag nu att vi spunnit bort från trådstarten. TS undrar "Men vad tror ni hände? För det kan väl ändå inte vara cannabisen, 1.5g som gjorde så att jag hallucinerade?"
Tanken med mitt svar var, om man stressar upp sig när polisen kommer leder det bara till att man får för sig saker. Att just tänka "spring för livet", när det inte ens handlar om liv eller död, kommer bara i slutändan få dig att snea(och gripen).
Min poäng är:
Stressa inte upp er. Det leder inte till mycket gott.