• 1
  • 2
2011-11-03, 13:05
  #13
Medlem
jakersnelhests avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rasmuu
Har en röd lysdiod som blinkar. Har inte ens centrallås i bilen, än mindre en elektronisk dosa på nyckelknippan. Varför finns den där?

Brukar vara i avskräckande syfte mest, antingen symboliserar det startspärr eller i andra fall att stereon är stöldskyddad. Men då sitter den oftast på själva stereon också
Citera
2011-11-03, 20:04
  #14
Medlem
club01s avatar
Sätt dig i bilen och lås den med fjärrnyckeln. Vänta någon minut och skrik eller låt lite sen. Är det ett orginalmonterat larm så har den garanterat glaskross sensor och då ska den utlösas när du låter i en larmad bil.
Eftermonterat larm har alltid någon form av diod i rutan så brukar inte vara svårt att upptäcka.
Citera
2011-11-03, 21:17
  #15
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av -FoX-
Okej kanske en väldigt konstig fråga, men jag köpte en begagnad Audi A6 - 02. Jag glömde fråga om bilen hade larm eller inte. Så vad jag undrar är, på vilket sätt jag se om bilen har larm eller inte? Det finns ingen sån där röd lysdiod, men det kanske inte är det som avgör?

mvh!

Är säkert bara startspärr som din bil har.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in