Flashback bygger pepparkakshus!
2007-09-21, 20:26
  #61
Medlem
Men…
En bilmotor går inte att ”lura” med vad som helst, ställda krav är till för att följas, även om det står ”syntet” på flaskan vi köpt i god tro.
Benämningar som "helsyntetisk", ”halvsyntetisk” används friskt (missbrukas heter det) ofta av mycket kända och mindre kända märken som säljer grupp 3 och även grupp 2 under namnet ”syntetisk formula”, ”syntetisk baserad”, ”kemiskt modifierad” osv.
Mycket sämre olja är det inte, men det är vilseledande, missvisande information.
Castrol är ett exempel med bara 2 äkta syntetiska oljor i sortimentet. Shell har en artikel, Statoil två eller tre, OKQ8 lika många, Mobil har större utbud. De flesta kör med samma recept – till 0W produkter - olefiner och estrar + Gr 3, till 5W ibland olefiner, estrar och resten är modifierade mineral (Gr 2+Gr3) med tillsatser.

Ett exempel med OKQ8 oljor. Jag ”dissekerar” i korthet tre artiklar:
”OK/Q8 helsyntet 5W-40”, ”OK/Q8 delsyntet 10W-40”, ”OK/Q8 Formula Excel 5W-40”. Samtliga oljor uppfyller stränga krav, ”syntetiska” i produktdatabladen. Men bara Formula Excel innehåller PAO i tillräcklig mängd enligt säkerhetsdatabladet, därmed dyrast. Och prisvärt.

För den som vill kolla vad verkligen som finns i flaskan man köper, räcker det att läsa i produkt- (beskriver egenskaper) resp. säkerhetsdatabladen (redovisar sammansättning). Varje större tillverkare (i fall respekterar sina trogna kunder) erbjuder på sin hemsida denna tjänst. För olja på helt syntetisk bas ska det stå ”polyalfaolefiner” ”polyol ester”
(som Red Line använder) eller ”PAO” och inget annat som ”syntetiskt modifierade, formulerade någonting…” som kan vara hur bra som helst men inte olefiner.
Diskussioner har startat rättegångar och etik är något vi bilägare behöver. Varför litar då oljetillverkarna på sina oljor och klistrar gärna etiketter med ordet syntetisk?
Svar – tillsatser.

Tillsatser är det som gör både ”PAO” och ”Mineral” till användbara produkter. Infineum,
Afton, Akzo, BASF, Ciba, Chevron, Lubrisol, Crompton, Cognis, Rhein Chemie och några till kemiska giganter äger 90% av marknaden när det gäller tillverkning av ämnen som utgör mellan 10-20% av en liter motorolja. Hundratals andra tillverkare/blandare bidrar till det annars gigantiska utbudet av oljor och varje av dem tycks hitta sin egen unik formel. Men tillsatserna är knappast unika i kemivärlden. Det är doseringen, kombinationen, erfarenheten som gör en olja bättre än annan.

Tillsatspaketet, (ca ¼ del) innehåller några huvudgrupper :
1. Viskositetsförbättrare-(ca25%)håller viskositeten i schack vid högre temperaturer.
Namnolymetacrylat, styren-isoprene.(som PAO har mindre behov av )
2. Dispersants/detergents-(ca50%)-förhindrar oxidation, rostangrepp, frätning på ickemetaller, skumbildning , håller smuts svävande i oljan, håller motorn ren kall som varm, ja-listan är lång. Heter:sulfonater, phenater,sucinamider, (metalbaser,organiska ämnen)o.s.v.
3. Pour Point depressors – förhindrar paraffinet i oljan att kristallisera vintertid.
4. 10 % av paketet förhindrar metall/metall kontakt- molybdendisulfid t.ex.

Allt skrivet hittills betyder att vem som helst kan starta sitt eget märke och heta t.ex ”Bastrol”, bara man betalar för varor, logistik, varumärke, reklam, certifiering eller sponsra F1. En dyr affär… Exempel: bara certifieringen till CJ-4(för dieselmotorer 2006 och framåt) kostar runt 520 000 $. Innehåller 10 deltester. Jämför sedan med CG (omfattar 1994-98) som kostade 100 000 $. För nästan samma olja, i princip.
Från nästan 5000 ceryifieringar1993 minskar volymen till cirka 1000 år 2005.Det är dyrt att certifiera och uppgradera befintliga, men förbättrade oljor.
Den enorma kostnaden gör att mindre bolag som inte drabbats av storhetsvansinne men ändå vill vara med säljer bra oljor till bra priser (egna förslag kommer längst ner).
Man kan inte idag, även med stora ansträngningar hitta riktigt dålig olja som gör att motorn rasar bara så där, då har man använt olivolja, eller eftermonterat för stor turbo, genomfört usel reparation/trimning.

Vad blir det då i praktiken:
Praktiska prover (Tidskriften ”Lube World ”som testar i oberoende lab.) visar:
-samtliga tillsatser oavsett tillverkare börjar tappa egenskaper redan vid ungefär 600-700 mil användning och körstil, kallstarter, korta sträckor till/från har betydelse.
-oxidation: är fundamental del av oljans föråldring – oundviklig resultat av förbränningen.
-smuts: som produkt av detta är också bidragande orsak och riktig rening av oljan under drift är nödvändig för att säkerställa lång livslängd.3000 mil är för långt vid ”stop and go”-körning.
smuts 2: dålig/ ej bytt luftfilter gör att motorn andas turbulent luft från vägbanan som innehåller uteslutande sand, gjutjärnspartiklar från bromsskivor och fibrer/metaller från bromsbelägg. Hamnar i oljan täpper till filtret successivt så flödet minskar.

Min egen åsikt: jag har inte hittills sett olje/luft filter tillverkade enligt standard som ska motsvara t.ex. hårda kraven som ställs på motorolja. ”30 000 km” stämplat på ett oljefilter är bara en siffra som inte är relaterad till verkliga förhållanden.
Därmed är jag skeptisk till förlängda oljebyten Filter vi köper räcker inte till oavsett vilka mirakel som lovas därför att rening av oljan under drift är uruselt konstruerat på samtliga bilmärken och modeller. Sedan urminnes tider finns det bara en pump som skickar runt olja genom pressat papper… Byt därför filter 2 gånger även om du kör äkta syntet och vill ändå byta olja vid 3000 mil. Värre är det med dieselmotorer som av sin konstruktion har tendens att späda ut oljan. Efter 800 mil är oljan ”färdig”. Vist går det att köra vidare men det på bekostnad av livslängden på motorn .Ok, några förslag :
Swedol heter ett ”smultronsställe” för ”gamla” och nya ( i 20 liters dunkar) OKQ8 oljor från Nynäshamn
Har butiker över hela landet.

För den Som vill köra äkta syntet: ”Swedol 5W-40 helsyntet ” 4 lit. 177 :- + moms. Som är
kamouflerad ”Q8 5W-40 Formula Super Plus” äkta PAO ( sek.datablad finns att läsa)
”Super Plus” blev uppgraderad till SL och blev ”Formula Excel”och ca 550 :- på macken.
Uppfyller Volvo std för äkta syntet oljor ”std 97 467-54” En superolja.För bensin/diesel
För den Som vill köra ”delsyntet” : ”Swedol 10W-40 delsyntet ” 4 lit -: 117 + moms.
Kamuflerad ”Q8 10W-40 Extra Plus” Grupp3 olja ( sek.datablad finns att läsa)
Blev ”Advanced” efter uppgradering till SL därmed dyrare .
Uppfyller Volvo ”std 97 465-14” Mycket bra olja.
För den modigaste: ”Q8 T 750” SAE 15W-40. 20 lit. kostar ca 500 :- (Gr1+tills.) Produktdatabladet fyller en hel sida A4. API CI -4/SL Passar bensin /diesel.
Strängaste normerna för Volvo, MAN, Catterpillar etc. ACEA E7, E5, B4, A3.
Den som tycker att ovanstående verkar konstigt, kör vidare som vanligt.

Mineralolja (raffinerad mineral som basolja) funkar lika bra som äkta syntet (t ex. olefin oligomer, polyol ester som är ”handplockad” plast) i början, tills tillsatserna gör sitt arbete, men efter 700-800 mil börjar koksbildning, oxidering, (icke önskvärt viskositetsökning som följd) etc. att försämra oljekvalitèn. Tillsatspaketet som hjälpte till att hålla en viss kvalitetsklass är borta… Täta oljebyten hjälper inte till för livslängden (på motor) därför att oljan, oavsett tillverkare är riktigt smutsig i förpackning och det är oljefiltret som skall rena den. För motorolja på mineralbas är därför ämnets kvalitè (från världsdel) viktigt och förädling med tillsatser ger önskad produkt


API(USA)systemet (ex. kod SJ / CF); ACEA -Europa( ex. A3/B3 ) beskriver(garanterar?) kvalitén hos en slutprodukt
SAE systemet är en viskositetsklassificering, (ex 5W-40) beskriver multigrade oljor-deras flytbarhetsförmåga i en temperatur interval, men ej kvalitèn.
Vad är oljekvalitè ?
Som slutprodukt (väldigt kort sammanfattning):
• Lägsta flyttemperatur – pumpbarhetsförmåga
• Flampunkt – lägsta temp vid bildning av antändbara ångor
• Viskositet vid40 Celsius
• Viskositet vid100 Celsius
• Viskositetsindex – VI. Oljans stabilitet mot temperaturförändringar Högre VI = bättre olja
Normal VI = 120(Castrol GTX 3). Hög VI= 150-170 ( ex Red Line 5W-40 mm Castrol RS etc )
• Viskositet vid hög skjuvhastighet/hög temperatur – HTHS test .Testet bestämmer oljans verkliga viskositet vid hög skjuvhasdtighet som i en vevstakslager tex.
Allt ovanstående (och lite till) går att läsa i produktdatabladet för resp.produkt.
Äkta syntetisk basolja(olefiner och estrar med ursprungligen hög VI =120-140)klarar av ovanstående normerna med råge utan så stort behov av tillsatser därmed är lång livslängd med bibehållen kvalitè självklara. Som slutprodukt är:
Castrol Formula RS 0W/40; Shell Helix 0W/30;Statoil Laser Way 0W/30; Q8 Formula Super plus 5W/40 ,Swedol helsyntet5/40 och många andra Jag har läst produkt/säkerhetsdatabladen
Därmed godkänner priset. Agrol Spectra ? - varför inte, om den uppfyller definitionen om helsyntetisk olja av grupp4 som bas ( olefiner och estrar).
Mycket höga effektuttag ur mindre cyl.volym, väldit snäva toleranser i moderna motorer kräver medvetet val av olja. Vissa motortillverkare (Audi, Ford)skräddarsyr särskilda oljor därmed priset på upp till200 kr/litern. Man kan vara slavisk eller inte om vi hjälps åt på forumet. Och är man däremot ”oljemedveten” då är det lätt att översätta fakta och anpassa köpet efter sin plånbok och behov. Hittar man Swedol eller Agrol spelar ingen roll, bara vi inte är grundlurade prismässigt och betalar överpris för något som inte är äkta.
(Men man skall inte ”missbruka” syntetolja som kan ha frätande effekt på
Packningsmaterial på äldre motorer )
Citera
2007-09-21, 20:27
  #62
Medlem
Genom ”hydrofinishing”, ”hydrockracking” tillverkas mineralbasolja (grupp 3 är billigare att tillverka)som ingår i tex. slutprodukter som : Castrol TXT Softec 5W/30 helsyntet, Shell Helix Ultra 5W/40 helsyntet, Statoil Laser Way 5W/40 helsyntet , Q8 Super Syntet 5W/40 .Det är bra oljor,inga tvivel Men för benämningen ”helsyntet” betalas 150-160 kr/liter eller 400-600 kr/4liter. Det är på tok för mycket för en principiell bedrägeri(tycker jag) .

2.Oljepriserna drivs av en marknad som är väl orienterad mot en bilägare som är märkesinriktad, välbetald och inrutad i påståendet att pris och kvalité går hand i hand…ibland.
Och varje gång Alonsos hjälm syns i TV-rutan då betalar vi en slant med hoppet att resultaten av all utveckling inom motorsport hamnar i våra bilar, hoppas vi.
Tyvärr är vi så vana att påverkas först av reklam. Fakta som är så tidskrävande kommer i andra hand, men det skall alltid finnas att komplettera helhetsbilden Vi bilägare behöver detta.
Ledsen om jag startar en debatt men allmänt är jag besviken på en eftermarknad som jag har varit verksam i så många år och som har omvandlats till en gigantisk industri där den enskilde bilägaren ska vara en vilsen ”mjölkko” och tittar man på det totala kostnaden för service och reparationer undrar jag om idag gör vi bättre bilar, hela det här duttandet på verkstan stup i ett…
Citera
2007-09-21, 21:27
  #63
Medlem
Megaforces avatar
Jag kör med Agrol Spectra och den funkar bra och är billig.


Sen vill jag bara nämna det att även mineraloljor har de tillsatser som syntetoljor ofta beskylls för att orsaka problem i äldre bilar. Skillnaden mellan mineral och syntet ligger främst i viskositeten vid olika temperaturer. Sen huruvida det finns tillsatser som orsakar andra problem med packningar och dyl, det är mer beroende på tillverkaren än typen av olja.
Citera
2007-09-21, 21:35
  #64
Medlem
Erk Swedes avatar
Tackar Öglan

Tack Öglan för att du iddes lägga ut allt det där.
Citera
2007-09-21, 21:37
  #65
Medlem
Erk Swedes avatar
Agrol

Citat:
Ursprungligen postat av Megaforce
Jag kör med Agrol Spectra och den funkar bra och är billig.


Sen vill jag bara nämna det att även mineraloljor har de tillsatser som syntetoljor ofta beskylls för att orsaka problem i äldre bilar. Skillnaden mellan mineral och syntet ligger främst i viskositeten vid olika temperaturer. Sen huruvida det finns tillsatser som orsakar andra problem med packningar och dyl, det är mer beroende på tillverkaren än typen av olja.
Agrol olja är prisvärd.
Otto duger till det mesta från åttiotalet och in mot nittio ,sedan så klarar Nova turbodieslar o dyl,spectra är väl till 2000talets bilar.
Citera
2007-09-21, 21:38
  #66
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Öglan
Genom ”hydrofinishing”, ”hydrockracking” tillverkas mineralbasolja (grupp 3 är billigare att tillverka)som ingår i tex. slutprodukter som : Castrol TXT Softec 5W/30 helsyntet, Shell Helix Ultra 5W/40 helsyntet, Statoil Laser Way 5W/40 helsyntet , Q8 Super Syntet 5W/40 .Det är bra oljor,inga tvivel Men för benämningen ”helsyntet” betalas 150-160 kr/liter eller 400-600 kr/4liter. Det är på tok för mycket för en principiell bedrägeri(tycker jag) .

2.Oljepriserna drivs av en marknad som är väl orienterad mot en bilägare som är märkesinriktad, välbetald och inrutad i påståendet att pris och kvalité går hand i hand…ibland.
Och varje gång Alonsos hjälm syns i TV-rutan då betalar vi en slant med hoppet att resultaten av all utveckling inom motorsport hamnar i våra bilar, hoppas vi.
Tyvärr är vi så vana att påverkas först av reklam. Fakta som är så tidskrävande kommer i andra hand, men det skall alltid finnas att komplettera helhetsbilden Vi bilägare behöver detta.
Ledsen om jag startar en debatt men allmänt är jag besviken på en eftermarknad som jag har varit verksam i så många år och som har omvandlats till en gigantisk industri där den enskilde bilägaren ska vara en vilsen ”mjölkko” och tittar man på det totala kostnaden för service och reparationer undrar jag om idag gör vi bättre bilar, hela det här duttandet på verkstan stup i ett…


Cittraforumet........


Dr Tinnitus
Citera
2007-09-21, 21:52
  #67
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Erk Swede
Mycket väsen för lite ull kan man säga...
Jag påstår inte att mineralolja är BÄTTRE,men i i praktiken skiljer det väldigt lite mellan dagens mineraloljor och helsyntet.
En gammal motor börjar skramla med helsyntet,vilket jag tycker är ett "problem"
(Tänk vad kul det skulle vara att åka upp med ett flygplan som skramlade ur motorn..)
Att motorer håller längre med helsyntet kan stämma,men jag har jobbat med turbodieslar som gått i vissa fall uppemot 80000 timmar på mineralolja (åttitusen) fast det normala brukade väl vara mellan 40 och 60 tusen timmar.
Vitsen med helsyntet är att dra ut på serviceintervallerna,samt att med moderna "bättre" oljor kan man förbilliga motorkonstruktionen
Till en äldre motor är det aldrig ekonomiskt försvarbart att köra på helsyntet så enkelt är det.
Förresten läste en test om vilken olja som smörjer bäst,där man testat både syntetiska och mineraloljor ,faktum var att bästa smörjbarheten fann man hos återvunnen olja,vilket ju är lite förvånande,fast som sagt så är det ju inte smörjförmågan som ensam avgör om en olja är bra.


Det kan skilja väldigt lite i praktiken mellan helsyntet och mineral idag ja, men det beror helt på vilka oljor vi jämför och i vilka motorer.


Det kan mycket väl vara förvarbart med syntetolja i en gammal motor.

Om man med syntetoljan kan klara längre bytesintervaller med bibehållen eller bättre smörjegenskaper, och dessutom väljer en prisvärds syntet som t ex Biltemas eller Agrols, så kan det i många fall bli en klar fördel på flera sätt än att köra en bra mineral.

Det kan bli totalt sett lika i kostnad eller billigare, med bättre skydd och smörjegenskaper för motorn, kanske mindre bränsleförbrukning då synteten har mindre friktion och kan ha lägre kallviskositet.

Om en motor rekommenderas ha 10W-40 så blir den normalt sett inte skramligare med en 10W-40 helsyntet än med en 10W-40 mineral.

Även om en motor skulle få ändrat ljud, kanske skramligare med helsyntet, så är det inte det samma som att det är en sämre olja. Det kan helt enkelt vara så att oljan inte är lika bra på att dämpa mekaniska ljud, men den kan ändå ha en bättre smörjförmåga och ge mindre slitage.

Jag förstår faktiskt inte alls att vi ens har denna stolliga debatt om mineral vs. syntet på alla möjliga forum. Mineralerna kan vara väldigt bra, men ändå är det ju så att helsynteterna ger möjligheter att få andra klart bättre egenskaper i oljorna, som man inte klarar med en mineral.

Alla måste inte köra helsyntet, men många måste. Många klarar sig med mineral, men inte alla.

Och de flesta får fördelar med helsynteten, som på sikt ofta uppväger det oftast dyrare priset.

Vi kör förresten en 0W-20 helsyntet i våra STCC-motorer, därför att det ger oss fördelar. Mineral i dessa är inte ens att tänka på av flera anledningar.



Dr Tinnitus
Citera
2007-09-21, 22:10
  #68
Medlem
Jag får tacka alla "experter" som skriver milslånga inlägg då det varit jävligt intressant för en amatör och läsa.Jag har en liten fråga som jag grunnat på länge som jag vill ha svar på.Varför så tunn olja i extrema tävlingsbilar? Som nån skrev så kör ju stcc bilar på syntet 0-20,men en syntet 0-40 tål väl väl högre temperaturer?
Citera
2007-09-21, 22:37
  #69
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Efraim Barkbit
Jag får tacka alla "experter" som skriver milslånga inlägg då det varit jävligt intressant för en amatör och läsa.Jag har en liten fråga som jag grunnat på länge som jag vill ha svar på.Varför så tunn olja i extrema tävlingsbilar? Som nån skrev så kör ju stcc bilar på syntet 0-20,men en syntet 0-40 tål väl väl högre temperaturer?


Vårat högsta mål är inte att motorn ska hålla i 20 000 mil, för det går ändå sönder grejor i den som inte har ett jota med smörjningen att göra.

Så vi siktar på att få ut så mycket effekt vi bara kan, och att motorn ändå håller länge nog för vårat behov. Den helrenoveras eller byggs en ny motor lite då och då under säsongen ändå.

Ju tunnare olja vi kan köra med, och ändå få den hållbarhet som är bra nog för oss, ju mer effekt får vi ut då en tunnare olja ger mindre motstånd för oljepumpen och så bidrar även den lägre friktionen.

Jag vill minnas att vi fick ut ca 3-4 Hk mer när vi gick ner från 0W-30 till 0W-20. Dessa extra Hk är otroligt värdefulla för oss, och därför kan vi vara beredda att försaka en hel del för dessa.

Hade vi budget för nya motorer i varje race, så hade vi gärna tatt en olja som gav oss någon ynka Hk till om det så betydde att motorerna tokrasade 20 m efter målsnöret.

Vi testar en massa olika saker i vår jakt på varje Hk, ja halv Hk.


Dr Tinnitus
Citera
2007-09-21, 23:10
  #70
Medlem
Erk Swedes avatar
tunn

Citat:
Ursprungligen postat av Efraim Barkbit
Jag får tacka alla "experter" som skriver milslånga inlägg då det varit jävligt intressant för en amatör och läsa.Jag har en liten fråga som jag grunnat på länge som jag vill ha svar på.Varför så tunn olja i extrema tävlingsbilar? Som nån skrev så kör ju stcc bilar på syntet 0-20,men en syntet 0-40 tål väl väl högre temperaturer?

Vet att dragrace team åkte mycket raka 10 oljor i standardklasserna för att det gick lättare!!!
Lagren gick ju ner sig rätt snabbt ,men det kvittar ju eftersom dessa byttes regelbundet.
Citera
2008-10-08, 17:57
  #71
Medlem
Oljebyte på Audi A3 1,6 -04

Jag undrar om någon kunnig här inne skulle kunna rekommendera någon bra och prisvärd olja till min Audi A3 1,6 -04?
Citera
2008-10-08, 18:55
  #72
Medlem
saladfingers avatar
Texaco/Havoline är samma olja som ÖB säljer fast under märket Power.
..Så står du och funderar på att köpa en helsynth Havoline på Preem där dem tar ca 600kr för 4L... Så kan du lika gärna åka till ÖB och betala hälften för samma olja fast med annan etikett och lite fulare dunk...
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in