Låten Havets vargar.
Den enda låten som jag gillar där Bruno sjunger. Man känner det elektriska och 80-talet i låten. Jag gillar den!
Men jag stör mig så in i helvete varför dom inte kan erkänna vad låten handlar om. Jag är vän med Uffe på facebook och skrivit och frågat. Han läser men svarar inte. Jag var tydlig med att jag älskar Ultima Thule nu och för alltid och jag skiter i att låten handlar om Hitlers ubåtsbesättning. Hitlers ubåtar kallades ju för fan för havets vargar och Thule skriver en låt som handlar om den ensamma sjömannen (miniunåtar med en man i båten).
Eller fanns det någon flotta förr i tiden som kallades för Havets vargar?
Visa ryggrad Thule!
Jag sitter och lyssnar på mina tre favoritlåtar just nu
Svarta döden
Den är mörk! Den är tung! En av Thules mörkaste låtar.
Förkastad och förnekad
Lite punkig och rapp!
Janne har en speciell röst och den passar som handen i handsken till sån här musik!
Man känner hans ilska när han sjunger! och att han sätter alla toner och inte sjunger falskt vet jag inte om det är fixat i studion, men bra låter det
Sverige är mitt allt på jorden
Det var den första Thule låten jag hörde

Jag var 13 år och hade fått låna en CD av en kompis kompis. Jag kom ihåg att jag trodde att det var två sångare i Thule, tills jag hade hört låten några gånger och hörde att det var ju för att Janne gick upp i ton som jag insåg att det var en sångare

Melodin gick rakt in i hjärtat och det gör den fortfarande.
Detta är ännu ett praktexempel på Jannes fantastiska röst! Inget annat rock/punkband i världen skulle kunna göra denna bättre är thule!