Citat:
Ursprungligen postat av
antalpromille
Så vad är det som gör att det är okej att hänga ut människor pga deras politiska åsikter? Hade kvinnorna varit t.ex. S eller L så hade det iofs inte varit så illa men eftersom man hänger ut dessa kvinnor som nazister så riskerar man att sätta dem i fara. Dessutom skulle jag nog vilja påstå att man registrerar deras åsikt.
I artikeln som TS handlar om så har inte Avpixlat hängt ut någon, "Anna" finns inte på bild och hennes namn eller andra personuppgifter är inte publicerade. Däremot har kommentatorer publicerat uppgifter, men är det Avpixlat ansvar? Är du ansvarig för vad någon klottrar på ditt hus? Eller på din bil?
Är det okej att någon som sköter ett boende har sexuella relationer med de boende, som befinner sig i en särskild och utsatt situation?
Inget jävla dravel, svara seriöst!
Edit: om jag googlar namnet får jag upp:
1. En annan flashback-tråd.
2. En artikel hos nordfront.
Inget från Avpixlat.
Har du ens läst källorna i trådstarten? Jag kan citera för dig:
Citat:
Hela Avpixlats granskning grundar sig alltså i en svår separation där kvinnan(Vi kallar henne för ”Anna”) och sin exman gått ifrån varandra efter ett långvarigt förhållande. Efter uppbrotten inleder hon en ny relation med en man(Vi kallar honom för ”Saman”) som bott på ett asylboende som Anna tidigare jobbat vid. Vid tidpunkten för relationens inledning, och under följande året som deras relation pågår, så har alltså Saman varit bosatt på en annan förläggning. Anna har idag även en vänskapsrelation med en familj(ingen koppling till Saman) på det boende som hon nu jobbar vid nu, en familj med barn i samma ålder som Annas. Alltså två vanliga relationer som inte utmärker sig mer än att hennes vänner och före detta partner Saman är asylsökanden.
Varför vill Avpixlat få det till att hon har bonkat på flera st? Det handlar om EN snubbe.
Fler citat så alla hänger med:
Citat:
Vidare beskriver Avpixlat att relationen mellan Anna och Saman skulle skett i ett slags beroendeställning då Anna varit chef vid boendet där Saman bott. Anna erkänner som sagt att hon jobbat på boendet och haft en relation med Saman, men som tidigare påpekats så inleds relationen på allvar först när Saman flyttar. Uppgiften om att Anna skulle varit föreståndare vid tidpunkten är också felaktig. Det blir hon först när hon byter arbete till den tjänst hon har idag.
Dvs, så har det INTE handlat om någon slags beroendeställning.
Sen kan du väl läsa tråden ordentligt?
Citat:
Avpixlat pekar i sin text ut det boende och ort som Anna verkar vid idag. Redan här är Anna ordentligt inringad, men som om det inte vore nog så hängs även hennes Facebookprofil ut i kommentarsfältet och får ligga där i närmare tre dagar. Avpixlat lyckas även med konststycket att skriva ut Annas och Samans riktiga namn i adressfältet på de bilder som Avpixlat publicerat. De glömmer alltså att namnet på bilden även följer med när den laddas upp till sajten, därmed blir det ännu lättare att peka ut Anna
Ska du komma och påstå att AP "glömde" byta namn på filen dom laddade upp?
Citat:
Ursprungligen postat av
En.Sann.Neger
Det är precis vad som inte har hänt. Att en bild har ett namn är inte att likställa med att hänga ut. Inte heller vad tomtar gör i kommentarsfälten. Du är fan bra dum människa.
Det är du som är idioten här. Att Avpixlat skriver ut hennes namn i url är en uthängning rätt av. Kom inte med skitsnacket om att dom hade "missat" detta. Sen att sd-packet kommentarsfälten fullföljer det hela med uthängning av fb-profil säger väl en hel del om dom som hänger där.
Citat:
Ursprungligen postat av
skorven
Avpixlat håller en jämn nivå på botten tycker jag. När man nu tagit in pajasen Roger så har man garanterat att den kommer ligga riktigt riktigt lågt.
Avpixlat har ju som vana att ta in allt som misskrediterar invandrare eller som i detta fallet kvinnor eller "vänstern".
Vem är förvånad
Några härinne är tydligen jävligt förvånade när deras heliga graal gör bort sig men försvarar ändå den med näbbar och klor.