[quote]
Citat:
Ursprungligen postat av
LBeria
Jimmy var mycket bra i Almedalen, men tveksamt om det ger resultat i opinionen. Det är långt till val och det är sommar. Det är nog få tittare som följer Almedalen och framför allt ännu färre som sitter och tittar på partiledare utanför det egna partiet. Själv skulle jag aldrig drömma om att ens se en minut av Fridolin, Sjöstedt, Lööf, Ebba eller Björklund. Om jag absolut måste stanna inne kan jag tänka mig att se någon minut av Lövet eller Batra, men inte mer.
Eftersom SD bashas så mycket av övriga partier och deras lojala media så ökar intresset ,och det är nog flest svenskar som ser Jimmie på TV av partiledarna trots allt,och han representerar åtminstone 20% av väljarna troligtvis många fler,klart det ger nya sympatisörer.
Citat:
Jimmy vinner förmodligen betydligt fler röster i debatter med de andra partiledarna än när han uppträder solo. Så är det säkert för alla partier.
problemet är väl att folk ser sällan de debatterna ,och där behandlas ju alltid SD styvmoderligt av moderatorerna,men ok man brukar vinna trots det.
Citat:
Men om igen: De bästa valarbetarna är vi, när vi pratar med vår omgivning.
visst ,men folk då som hört att SD är hemska rasistnazister som äter barn villj själva höra SD,s budskap ,och då är almedalen bra. När media uppför sig som ilskna getingar men bara om trams då vet man att SD lyckats.
Citat:
Ursprungligen postat av
icefrontier76
Fick en OU från SIFO i veckan. Häftet är på 43 sidor med ca 50 frågor med kryssrutor per sida.
precis som en fjärrkontroll till en tv typ.
Citat:
95% handlar om vad jag betecknar om slaskmedia. Om alla OU från SIFO ser ut på liknande sätt förstår jag varför SD är underrepresenterat hos dem då jag och jag tror många med mig inte varken är intresserade av att hjälpa MSM som jag uppfattar som fiender till sanningen i många frågor eller att slösa timmar på att hjälpa SIFO självt som jag själv uppfattar som en del av PK-etablissemanget.
de flesta är helt ointresserade och orkar bara inte engagera sig i pappershögen,mer det än att man misstänker konspirationer.
Citat:
Dessutom vill jag inte ha högar med papper skickade till min hemadress från företag jag inte litar på.
Sist men inte minst vill jag inte dela med mig av mina politiska åsikter till företag jag inte litar på.
Poängen med inlägget är alltså att delvis förklara varför SD klarar sig dåligt hos SIFO jämfört med snabba, anonyma webpaneler. Själva designen i SIFOn tror jag avskräcker SD-sympatisörer och kanske gynnar pensionärer som gärna sitter och kryssar i timmar för en mikroskopisk chans att vinna en premieobligation.
Sifo har det inte lätt..