Citat:
Ursprungligen postat av
8711
Haha, så jävla patetiskt med aftonbladet.
Övriga partier 2,7%

Vad skulle det vara? Där har dom lagt in SD:s för höga siffra,som dom tycker, helt uppenbart.
Flera andra mätningar visar samtidigt på en relativt stor uppgång. Dom mätningarna är telefonmätningar där SD alltid haft lägre stöd än i panelmätningar som United Minds skitiga.
Det är helt uppenbart att United Minds för att det är valår viktar ner SD något helt jävla otroligt just nu. Säkerligen 3-4 procentenheter mot tidigare alltså vilket är helt jävla sjukt gjort. Det syns i trendlinjen och hos skillnaden där man nu alltså ligger kraftigt under flera telefonbaserade mätningar. Då säger det sig självt att det är hos United Minds analyser som skillnaden ligger och att det är för att man vill ha det så. Är man stolta över detta? Att det egentligen inte finns någon skillnad, utan att man medvetet viktar ner SD flera gånger, något man dock inte alls rapporterar utan rapporterar det som faktiska minskningar, något som alltså är ofrånkomligt med deras eget agerande.
Smutsiga jävla kommunistblaska. Dom hakkors och allt skit dom rapporterar om är också påhitt och bedrägerier, det är kommunister av deras egen stil som klottrar dit dom för att det är valår och för att smutskasta nationalismen. Sånt där barnklotter är det bara små vidriga kommunister själva som står för. Hoppas polisen griper dom små vänsterfjantarna som klottrar ner staden med hakkors och leker och har sig.
Eftersom du tillhör de absolut mest fanatiska SD:arna här så vill jag fråga dig ett par saker.
1. Har SD snitt höjts i de 5 senaste mätningarna?
2. Har SD varit mer än fjärde part mer än 1 gång i de senaste 5 mätningarna.
3. Vad drar du för slutsats av det?
Sedan är jag inte så lite förundrad över hur du, som jag uppfattar det, tar avstånd från klottrande och skyller det på kommunister samtidigt som du också, som jag uppfattar det tar SVPs illgärningar i försvar i en annan tråd. Är det SD politik i ett nötskal eller?
Någon stringens kan man väl även kräva av SD. Jimmie Åkesson försöker i varje fall men sådana uttalande som dina riskerar att ge rasisterna i SD att få vatten på sån kvarn.