Citat:
Ursprungligen postat av Drapåtrissor
Orka men hur skulle "någon annan" kunna tala för mig? Och visst hade barnen inget eget val mer än att "råka" få fel föräldrar. Men varför blev dom födda ens om dom inte hade en ärlig chans? (ok vet att det luktar OT) i en värld av möjligheter?
Menar inte att någon annan "talar för dig". Vad jag menar är att om vi gör ett lotto där en på 7 miljarder överlever så är det inte magiskt på något sätt bara för att oddsen att just du ska överleva är små. Vinner inte du lottot gör någon annan det, och hans resonemang kan gå likadant. Som jag sa tidigare hade
ditt medvetande hade aldrig kunnat "hamna" i någon annans kropp än din då
du är din kropp. Det har inte gått att påvisa att ditt medvetande är någon slags "själ" eller ande som är inuti din kropp och likagärna hade kunnat hamna i någon annans kropp vilket blir följden av ditt tänkande.