2011-10-13, 15:23
  #1
Medlem
Crimxons avatar
Installerade Twixtor efter att ha sett vilken fantastisk slowmotion programmet är kapabelt till. Men jag stöter på problem när jag själv ska använda det.

När jag renderat ut klippet med effekten via AE CS4 så laggar klippet ungefär var 1-2sekund, och jag har inte lyckats lösa det än trots att jag experimentat med olika filformat och framerates(även plöjt igenom ett antal tutorials. Problemet kvarstår oberoende av källklippet.

Har ni erfarna några råd?
Citera
2011-10-17, 12:18
  #2
Medlem
Med vilket filformat och codec har du testat?

MPEG-4 med H.265 är mitt förslag.
Citera
2011-11-01, 19:26
  #3
Medlem
Phuturistics avatar
Låter som du har problem med Output framrates i Twixtor. Fick problem själv när jag uppgraderade till AP 5.5 då den vill köra i 29.97 medans mina klipp är i 23,97 då skippar den frames. Innan har det funkat bra i AP men nu måste jag köra in dem i AE med dynamic link. Tar väl 15 sekunder extrajobb men fan så störande när det funkat så smidigt innan!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in