2011-10-05, 04:10
  #1
Medlem
Är det någon som har en aning om Malmö har ett utbud av någon kurs i program som t.ex. fl studio i syfte att göra elektronisk musik? Skulle gärna komma igång med det men vill ha nån sorts starter, känns svårt att lära sig från grunderna själv. mvh myrfan
Citera
2011-10-05, 05:36
  #2
Medlem
Zelogaths avatar
Tycker man ser både trådar och YouTube-klipp ständigt med FL och s.k "musik"- tveksamt om det finns så man går dit med tjugo pers och får lära sig, det är nog snarare någon som har lärt sig riktigt bra som kan tänka sig att lära ut för en ringa summa.
Du kommer nog billigare undan om du kollar YouTube efter guider (FL studio tutorial)
Tycker inte det verkar så komplicerat, har du lekt med det själv något alls?
Citera
2011-10-05, 05:55
  #3
Medlem
krigsbarns avatar
Det finns faktiskt kurser i analog synth, etc.
Du får läsa ljud på någon linje och försöka sammanfoga dessa två..
Skippa Fruity Loops.
Citera
2011-10-05, 22:19
  #4
Medlem
Att gå en kurs över en helg för 5k tycker jag är utslängda pengar, då det finns så mycket att lära och det är mycket bättre att tanka ner programmet, kolla youtube och diverse andra trådar om FL eller vilket program du nu vill köra. När du sen fått upp en grund kan du gå en kurs för då kan du ställa frågorna på dom grejor du vet du vill. Om du går till en kurs direkt kommer dom säga en massa saker men eftersom du inte förstår i vilket sammanhang allt ska funka så kommer det snabbt glömmas och du kommer behöva en kurs till längre fram.

Spar dina pengar, lägg dom på fint ljudkort och midiklaviatur istället, kolla sen på youtube, sök bara "how to create a song in FL studio" "How to arrange in FL studio" "How to use pianoroll in FL" " How to use Stepsequenser in FL studio" "How to sidechain in FL studio" "How to make drumbeats for trance, techno, house in FL studio" alltså välj själv genre och skriv en i taget på det sista där. Du kan hitta hur mycket som helst du behöver ingen lärare dom första 100 timmarna, du kan kolla 100 timmar tutorials gå in i programmet testa det, även om du inte gör en låt gå in och testa vad det gör. När du kollat upp typ 50 olika topics kan du titta på kurser.

Andra saker att söka efter

Install and use VSTi in FL studio
Use a compressor in FL
Use EQ in FL
Use Reverb
Use delay
Use Vocoder
how to master a song (generellt, du kan kolla hur detta går till i vilket program som helst, ibland får man låna ideérna och applicera till sitt program om du inte hittar det till just FL)
how to mix a song (generellt detta med)
How to create Hardstyle (eller Trance, house, techno, dubstep osv)
How to use samples in FL
How to use a sampler in FL
How to setup midi in FL
How to setup audio in FL
How to use automation clips in FL
How to timestretch in FL
How to quantize midi in FL
how to group channels in FL
How to use a noisegate
How to make a gated trance sound
How to compress drum and bass together
How to create leadsounds
how to create Bass sounds
How to create Pads
How to create plucksounds
How to create stabsounds osv osv sök på om dina favoriter och hur dom gör ljud, se om det finns tutorials om just ett ljud eller teknik du undrar över.

Som du märker finns där sjukt mycket att lära och ska du gå en liten kurs som ska klämma in allt detta så kommer du spy innan du är klar och väl hemma kommer du få göra arbetet själv ändå.

När du gått igenom alla dom topicsen där och en hel del andra du kommer stöta på så kan du fundera på en kurs. Då har du grunden att använda din tid med läraren konstruktivt istället för att han bara ska säga 100 onödiga saker som aldrig kommer fastna ändå om du inte är Rain Man.
Citera
2011-10-05, 23:16
  #5
Medlem
jag gick på musikproduktion ett tag på lokala kulturskolan, de hade reason men jag är gitarrmänniska så jag behövde inte använda det så mycket
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in