Citat:
Ursprungligen postat av
p763
MDMA öppnar inte upp kommunikationen i hjärnan, det gör att seratoninet frigörs i stora mängder och blockerar återupptaget av det. I normala fall när seratonin frigörs så tar hjärnan upp det igen, det studsar tillbaka kan man säga. MDMA hindrar just det. Jag tog 12-13 knappar på 3 månader, det är väldigt mykt. att ta 200mg var tredje månad är okej. Jag har väl fått i mig ca 2000-3000mg på 3 månader. Man ska egentligen inte ta mer än 1000mg per år. Att du tog 200mg en gång är ju inte farligt, de om du skulle börja ta det varje vecka tex.
Jag förstår vad du menar med att MDMA skjuter fart på både dopamin som seratonin-halterna under själva ruset.
Det finns rapporter på nätet om hur hjärnans kemiska balans förändras och nervceller som tidigare inte har kommunicerat med varandra börjar göra det.
Så bra att du kände av att det var dags att sluta upp med E så att du inte började fuska med opiater som bara leder till en mörk evighetscirkel.
Jag har läst om amerikanska soldater som har hemska, traumatiserade minnen från krigen i Irak och Afghanistan då de lider av PTSD (Post-traumatiskt-stress-symptom). Många orkar inte med att leva längre utan tar istället livet av sig, men de som går in i en behandling med MDMA blir faktiskt botade när de känner av tryggheten.