Citat:
Ursprungligen postat av 8080
Googla själv på "SEO URLs" så ska du få se att det finns flera artiklar som rekommenderar att man använder det.
Det jag gjorde, och hittade inget relevant till vad du påstår (döpa URL:erna till efter titeln på trådar). Det närmaste jag kunde komma länkade jag tidigare i tråden, vilket skrev att nyckelord kunde vara en bra idé, men i huvudsak att korta URL:er får bättre värden (rank, clickthrough) än långa, vilket underminerar din poäng lite, samt att dynamiska URL:er är att undvika (
https://www.flashback.org/p33116292 är exempelvis
inte en dynamisk URL). Sen gällde den rapporten främst andra tjänster och inte diskussionsforum.
Sen frågade jag efter
dina argument och källor, inte vad jag kan hitta själv. Eller refererar du andra också till google om du gör ett påstående eller skriver en rapport?
Gör ett försök, strukturera upp ett konkret argument (som inte är "X är bra, därför borde vi göra X?") varför flashback borde ändra sitt URL-system. Komplettera med källor som visar hur det fungerar och att det här ger önskad effekt och kom med idéer på en lösning hur det skulle gå att applicera det på ett diskussionsforum med 1.6 miljoner trådar.
Eller så fortsätter du att undvika mina frågor istället.