Citat:
Ursprungligen postat av
LaCucaracha
Tänker bara ge dig ett gott råd i all välmening då det är lätt att hamna i en spiral där man konstant söker efter ”it”.
10 minuter efter man fått en ny parfym levererad hem så sitter man där och trycker köp på en ny intressant doft osv.
Fokusera på ett mindre antal dofter för lite olika tillfällen. 1-2 som passar för årstiden och nån extra för kanske något speciellt tillfälle eller liknande. Det kan ju vara runt 10 flaskor bara där.
Det ÄR inte jättegivande att ha 50 parfymer i en låda där det kan gå år ibland innan man använder den igen.
Nu säger jag inte att du är där och du kanske har ekonomin att lägga på den här typen av konsumtion. Bara ett tips ändå i all välmening 😊
Schysst iaf å tipsa om det. Det har eskalerat lite iaf vad det gäller nya samples, men inget jag ångrar, ekonomi finns ingen fara på så sätt.
Känner igen "letandet" efter nytt när man har osniffade samples hemma samt nya på igång. Måste skärpa mig där, ingen panik parfymer kommer finnas kvar.
Det blir lätt så om man kikar runt på fragrantica etc att man "hittar'" nytt ex.vis en parfym man har som liknar en annan så kikar man på den osv.
Har köpt 10 flaskor varav 3st 100ml resten 50 samt 30ml. Sedan i höstas nångång ,då är inkommande inräknat. Har 4st 10ml dekanter med.
Dyraste är inkommande clive christian masculine 1872 2400kr den kan mkt väl ersätta aventus.
Inser ju att ju mer man letar ju mer goda dofter kommer man finna, skynda långsamt å ta bort måsten är nog nått som jag borde ta till mig.
Har egentligen tänkt att "bara" köpa farenheight edt ev layton 75ml till hösten sen tycker jag att min uppsättning är rätt bra.
Vill verkligen inte ha en samling även om jag förstår att det lätt blir det om man fortsätter så här.
När man smyger med inköp inför sin sambo så ringer varnings klockorna🫣