2011-09-22, 09:19
  #13
Medlem
Falstaff Fakirs avatar
Precis som väntat kommer det på en sådan här trådstart att det beror på än det en än det andra eller så kommer det fönumstiga råd att det bara är att äta mer.

Med tanke på att du är trött och orkeslös och ditt bmi är väldigt lågt bör du konsultera läkare för att reda ut vad som är problemet. Det kan vara struma som någon nämnt men det kan lika väl vara någon tarmsjukdom eller allergi (t,ex gluten eller laktos), eller något annat. Det behöver inte vara något fel men oavsett vilket är det bra att ha en ordentlig läkarundersökning i botten för att veta hur fallet är. I samband med undersökningen skall du försöka få en remiss till en dietist för att kunna lägga upp en korrekt diet med utgångspunkt från resutatet av utredningen (oavsett om du är sjuk eller ej)

(edit: wow såg att jag kommit upp i 200 inlägg)
Citera
2011-09-22, 09:31
  #14
Medlem
ramlosablabars avatar
Har en på jobbet som kände ganska exakt så som du beskriver, och hon fick häromdagen reda på att det var giftstruma(stavning???) + diabetes. Hon hade tappat 40kg på 3-4månader utan att försöka banta eller något.
Citera
2011-09-22, 10:30
  #15
Medlem
har samma problem som du. mitt beror på sköldkörteln jag har struma och ska strax in och göra undersökningar på sjukhuset för och se om den är överaktiv.
jag e jämt trött och har även samma symptom som vid panikattacker.
jag har ätit sjukt mkt godis i flera år men inte gått upp ett gram jag kan äta hur mycket som helst.

träffa din läkare och begär att få kolla upp din sköldkörtel...
Ett blodprov kan inte avgöra det fast dom säger det.
Träffade en specialist inom området som berättade det för mig.
så be och få göra alla tester som går.
Citera
2011-09-22, 10:31
  #16
Medlem
580000s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av invasion
Att kolla upp sköldkörteln var min första tanke med, men borde inte det ha gett utslag på blodprovsresultatet?

Ja, det går och ta TSH prover.

http://www.1177.se/Uppsala-lan/Fakta...sokningar/TSH/

brukar visa sig ganska snabbt om det är fel, provsvaren tar max 24h på labbet.

Vill du läsa lite mer i detalj vad som gäller finns det här:

http://www.praktiskmedicin.com/sjukdom.asp?sjukdid=84
Citera
2011-09-22, 10:49
  #17
Medlem
Fundamentalists avatar
Citat:
Ursprungligen postat av vator
Diabetes.

Ha, vad ska det ha med saken att göra?
Citera
2011-09-22, 12:40
  #18
Medlem
mrbeyonces avatar
Bah, "åh nej jag är för smal". Typ det som alla vill vara..
Stort problem killen.. Skaffa dig riktiga problem.
Citera
2011-09-22, 12:58
  #19
Medlem
Finns ju en möjlighet att du har en mask i magen som konsumerar din energi. En möjlig mask är binnikemasken. http://sv.wikipedia.org/wiki/Bred_binnikemask
Citera
2011-09-22, 13:21
  #20
Medlem
har samma problem, såvida jag inte börjar styrketräna > äta mer + proteinshakes etc så går jag inte upp i vikt, är 20 år runt 178 cm och väger 50 kilo.

Det spelar ingen som helst roll att jag äter pizza varje dag med dom fetaste tillbehören samt chips och annat skit. Jag verkar skita ut allt ändå, att du är trött beror säkerligen på järnbrist.

Diabetes behöver du nog inte oroa dig för om du inte pissar som en häst 24/7, om det är så att du mitt i natten måste upp och pissa ett flertal gånger samt känner att din törst aldrig riktigt släcks även om du dricker litervis med vatten, då är det diabetes.

Har varit hos läkaren ett flertal gånger om det här och dom säger bara att det kommer försvinna med tiden. Och att boven i det hela är en riktigt hög ämnesomsättning.

Börja styrketräna på rätt sätt och se till att du får i dig rikligt med proteiner och allt det där så kommer vikten komma i muskler istället för fett.

mina 2 cent / ha en fortsatt trevlig dag.
Citera
2011-09-22, 13:28
  #21
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av foxbat
Jag är 188cm lång och väger knappt 70kg och jag ser sjukligt smal ut, har ingen energi och vill helst bara sova. Jag har försökt gå upp i vikt men det går helt enkelt inte, jag har varken aptiten eller orkar äta så mycket som jag säkert skulle behöva. Jag har försökt få i mig 4000kal per dag i en månad med hjälp av mat/gainers/chips och likande men det hjälpte föga. Kan jag ha cancer eller någon annan konstig sjukdom? tycker ändå jag borde gå upp ett par kilo vid så högt kaloriintag.
Jadu, förstår inte riktigt hur du får ihop 188cm och 70kg med att vara sjukligt smal, det går inte riktigt ihop. Ta som exempel: Jag väger 70kg exakt och är 190 och är inte sjukligt smal, men men. Gå till läkaren om du vill vara helt säker, annars skulle jag rekommendera träning, spelar egentligen ingen roll vilken men något du blir trött av och sedan känner ett sug efter mat helt enkelt.
Men jag skulle söka upp läkare först om jag var du.
Citera
2011-09-22, 14:30
  #22
Medlem
Mastodontishs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mrbeyonce
Bah, "åh nej jag är för smal". Typ det som alla vill vara..
Stort problem killen.. Skaffa dig riktiga problem.

Bah, "åh nej jag är för fet", Tänk alla miljoner som svälter ihjäl varje år.
Relativitet killen, om jag får en parkeringsskada på bilen, ska jag skita i det då? För det är ju en skitsak jämfört med frontalkrockar.
Egocentrism?
Citera
2011-09-22, 14:40
  #23
Medlem
Om det inte är frågan om något tillfälligt, utan att du alltid har känt dig för smal,
så förstår jag dig precis. Har alltid varit väldigt underviktig och mådde väl egentligen
inte själv dåligt av det hela men alla dessa kommentarer höll på att få mig att bryta
ihop fullständigt. Den som är överviktig tar man hänsyn till men är det tvärtom så
verkar det vara fritt fram.

Att äta en massa skräpmat är ganska så meningslöst och det kan vara det som gör
dig så trött, det är ju bara en massa bukfylla.

Att börja träna gör att en smal kropp blir jättesnygg. Ät vanlig kost och undvik skräpet
och börja träna tillsammans med dessa proteinpulver som finns i Hälsokostaffärer och på
gym.
Är det som sagt något du alltid har kämpat med och sjukdom har uteslutits så är som
sagt träning och bra mat ett sätt att få en snygg och muskulös kropp.
Citera
2011-09-22, 17:06
  #24
Medlem
fizys avatar
Blir nog en checkup för mig också
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in