• 1
  • 2
2011-09-20, 17:16
  #1
Bannlyst
Det hr r en frga som jag fick i uppgift i min filosofikurs. Jag har redan skrivit klart uppgiften s jag behver inte hjlp, jag vill bara veta om ni tycker den r lika ofrstelig som jag tycker




Jag var pvg till skolan tillsammans med min vn. Under tiden som vi gick, s hittade jag en papperslapp p marken.
Jag plockade upp den, men min vn tog den ifrn mig, och efter en snabb titt p lappen s slog han mig hrt i ansiktet. Jag frlorade medvetandet, och nr jag vaknade igen, s tog jag lappen som lg bredvid mig ock skyndade mig till skolan, eftersom jag hade ett viktigt prov.

Nr jag kom fram, s frgade min lrare mig varfr jag var sen. Jag berttade att jag p vg till skolan hade hittat en papperslapp, och att min vn efter att ha sett lappen hade slagit ner mig, s att jag svimmade. Lraren tvivlade p min historia, men bad nd att f se lappen. Jag visade honom den. Han tog tag i mig och frde mig omedelbart till rektorns kontor.
Nr rektorn frgade mig vad jag gjorde dr, s berttade jag fr honom att jag hade hittat en papperslapp p vg till skolan, och att min vn senare hade tagit lappen och slagit ner mig. Jag hade drfr kommit frsent till skolan, och nr jag hade visat lappen fr lraren, s hade han tagit mig hit.
Rektorn ville precis som lraren, se vad som stod skrivet p lappen, s jag visade honom.

Efter att ha sett lappen, s stngde rektorn av mig frn skolan. Jag gick direkt hem, och eftersom jag kom hem s tidigt, s frgade min mor mig vad som hade hnt. Jag sa att nr jag var p vg till skolan s hade jag hittat en papperslapp och min vn slog ner mig, s att jag kom sent till skolan.
Lraren bad att f se lappen och skickade mig sedan till rektorns kontor, och nr jag kom dit s stngde rektorn av mig frn skolan. Min mor ville sklart ven hon se lappen, s jag visade henne, och efter att ha sett den s skickade hon upp mig p mitt rum och sa t mig att vnta dr tills min far kom hem frn jobbet.

Jag vntade p mitt rum i tre timmar innan min far kom hem, och s fort som han kom innanfr drren s bad min mor honom att g upp och prata med mig. Han frgade vad som hade hnt, s jag frklarade fr honom; Nr jag var pvg till skolan s hittade jag en papperslapp, min vn tog den frn mina hnder och slog ner mig, s att jag kom sent till skolan. Lraren bad om att f se lappen och skickade mig sedan till rektorn, som stngde av mig frn skolan. Min far frgade vad som kunde st skrivet p lappen som hade orsakat mig all denna olycka. Han tog frsiktigt lappen frn mina hnder, tittade p den, och sen tillbaks upp p mig. Jag hade aldrig sett min far s arg.
"Jag vill att du lmnar detta hus p en gng. Packa dina saker och frsvinn." Det var vad han sa till mig.

Eftersom jag nu var hemls, s behvde jag hitta ngonstans att bo. Jag gick till kyrkan och satte mig p en bnk fr att be i ngra minuter. Jag kunde knappt tla smrtan som det innebar att bli slagen av en vn, fr att sedan bli utkastad frn bde skolan och sitt eget hem.
Jag satt och grt. Prsten mrkte detta och kom fram fr att prata med mig. Han frgade vad som var fel. Jag sa till honom att jag p vg till skolan hade hittat en papperslapp, att min vn hade tagit lappen och slagit ner mig, att min lrare frgade varfr jag var sen och jag visade henne lappen, att jag sedan blev skickad till rektorns kontor dr jag blev avstngd frn skolan. Jag berttade att jag visade lappen fr min mor nr jag kom hem och att hon skickade upp mig till mitt rum, och att nr min far sedan kom hem s kastade han ut mig ur huset.

Prsten kunde omjligt frst anledningen fr s mycket hat och ilska och bad om att f se lappen. Jag visade honom den. Som i fallet med rektorn och min far, s ledde det bara till att han bannlyste mig frn kyrkan och frbjd mig att ngonsin komma tillbaka.

Min vrld fll samman, jag kunde inte tla mer. Jag var tvungen att hitta en vg ur mardrmmen jag hade hamnat i. Jag kunde inte ens hlla huvudet upprtt lngre. Jag lmnade kyrkan med min ryggsck och gick ngra meter drifrn.

Nr jag gick ver gatan s kom en lastbil och krde ver mig bakifrn. Jag dog omedelbart. Jag fick betala fr mina synder, s jag hamnade i Helvetet. Nr jag kom dit, s trffade jag Djvulen, och med sin demoniska rst s frgade han mig varfr jag var dr. Jag svarade att jag inte visste, men att jag blev verkrd av en lastbil. Han svarade att allt hnder av en anledning och att det mste finnas ett skl till att jag gick ver gatan just d. S jag berttade fr honom att jag hittade en papperslapp nr jag var p vg till skolan, s en av mina vnner slog mig i ansiktet, nr jag vaknade till s sprang jag till skolan, och nr min lrare frgade varfr jag var sen, s berttade jag fr honom om papperslappen och snytingen jag hade ftt. Efter det s skickade han mig till rektorns kontor. Rektorn bad mig att visa honom lappen, och sedan blev jag avstngd frn skolan. Nr jag kom hem s frgade min mor mig vad som hade hnt, och jag visade henne lappen, s hon skickade upp mig p mitt rum. Nr min far kom hem s visade jag ven honom lappen och det slutade med att jag blev utsparkad ur mitt hus.

Jag gick till kyrkan fr att f mat och husrum, prsten frgade mig vad som var p tok, s jag visade honom lappen och han kastade ut mig ut kyrkan. Djvulen tittade nu p mig med en konstig min. Han bad mig att f se papperslappen. Jag visade honom den. Han tog emot lappen.

Han tittade p den. Han skrynklade ihop den. Och sedan kastade han ivg den.


Och frgan r allts att man ska sga vad man tror att det stod p lappen, samt komma med argument. Lraren har sagt att det finns ett "rtt" svar, allts det som str i hans bok, men att man inte kan f fel utan kan svara i princip vad man vill s lnge man backar upp det med bra argument. Men vad tror ni att svaret kan vara?

Danello
Citera
2011-09-20, 17:48
  #2
Medlem
Autocratss avatar
D r ju inte uppgiften klar?

P lappen stod det fljande: Veni Vidi Vici - Maxime Secretum

Eller: jag r socialdemokrat.

Ngot utav de tv alternativen.
Citera
2011-09-20, 17:58
  #3
Medlem
intressant uppgift mste jag sga! terkommer nr jag kommit p ngot att svara.
Citera
2011-09-20, 18:00
  #4
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Autocrats
D r ju inte uppgiften klar?

P lappen stod det fljande: Veni Vidi Vici - Maxime Secretum

Eller: jag r socialdemokrat.

Ngot utav de tv alternativen.

Vad menar du? Allts jag har skrivit klart uppgiften, men inte lmnat in den. Ville bara tydliggra att det hr inte r ngon lxhjlps-trd
Citera
2011-09-20, 18:40
  #5
Medlem
Autocratss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Danello
Vad menar du? Allts jag har skrivit klart uppgiften, men inte lmnat in den. Ville bara tydliggra att det hr inte r ngon lxhjlps-trd

Glm det, missfrstod.

Men fr att vara topic, jag tror att lappen egentligen r en symbolik fr sikter som personen ifrga plockat upp och nu str fr, och denna dag s bestmmer sig personen fr att komma ut med sina nya sikter.

Kan vara att han r nazist och avskyr demokrati och jmlikhet, vilket hade kunnat g att matcha till kompisens, kyrkans, familjens och skolans avstndstagande. Djvulen var neutral fr att han har redan mtt s mycket skit.
__________________
Senast redigerad av Autocrats 2011-09-20 kl. 18:43.
Citera
2011-09-23, 17:33
  #6
Medlem
Osakasuns avatar
N, har du ftt ngot svar frn lraren?
Citera
2011-09-24, 22:09
  #7
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Osakasun
N, har du ftt ngot svar frn lraren?


Nej, inte n, inlmningen r p mndag och vi fr tillbaks det senast p torsdag Det r mjligt att han avsljar det p mndag dock
Citera
2011-09-25, 12:06
  #8
Medlem
adequates avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Danello
Vad menar du? Allts jag har skrivit klart uppgiften, men inte lmnat in den. Ville bara tydliggra att det hr inte r ngon lxhjlps-trd
S... Vad har du sjlv svarat?
Citera
2011-09-26, 21:31
  #9
Medlem
Jag vill ha svaret!
Citera
2011-09-27, 00:48
  #10
Medlem
nextdays avatar
N, avsljade han det idag?
Citera
2011-09-27, 02:51
  #11
Medlem
wootens avatar
Finns inte ngon hypotetisk text som kan rttfrdiga den behandlingen han fick utst, iom att vad det n stod p lappen behver inte pojken st fr det, eftersom det inte var han som frfattat lappen. Kanske uppgiften syftar till att f en att se saker frn tv hll? Att man ska lyfta blicken frn karaktren. Man ska fokusera p pojken och lappen, att det mste sttt ngt fruktansvrt p den, nr det faktiskt r de andra karaktrerna som betett sig illa. Det r allts inte lappen, som har fokus, son r problemet. utan omgivningen.
__________________
Senast redigerad av wooten 2011-09-27 kl. 03:01.
Citera
2011-09-28, 13:00
  #12
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av wooten
Finns inte ngon hypotetisk text som kan rttfrdiga den behandlingen han fick utst, iom att vad det n stod p lappen behver inte pojken st fr det, eftersom det inte var han som frfattat lappen. Kanske uppgiften syftar till att f en att se saker frn tv hll? Att man ska lyfta blicken frn karaktren. Man ska fokusera p pojken och lappen, att det mste sttt ngt fruktansvrt p den, nr det faktiskt r de andra karaktrerna som betett sig illa. Det r allts inte lappen, som har fokus, son r problemet. utan omgivningen.

Det var ungefr s hr som lraren frklarade det. Lappen var en symbol fr pojkens sikter/handlingar, och lraren menade att det var fel av de andra personerna att dma pojken efter vad som stod p lappen och inte efter honom "som person".

Lite konstigt resonemang och uppgift, men s var det iallafall...
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in