• 1
  • 2
2011-09-19, 23:41
  #1
Medlem
VonKnorrhanes avatar
När jag nu läser Änglamakerskan av Camilla Läckberg fick jag lära mig något jag inte fått veta i den svenska skolan. Nämnligen att Hermann Göring hade en svensk fru, Carin Göring som olyckligtvis dog ung.

Är det någon som har information om Carin Göring samt hennes syster Fanny von Wilamowitz-Moellendorff som tydligen skall ha skrivit en biografi om henne samt grundat Rädda barnen?

Hon hade även en son Thomas som hon fått vid ett tidigare äktenskap. Någon info?

Som jag förstår det finns det idag ett fåtal personer vid namn Göring i Sverige, två personer i Virserum som har åldern inne för att vara barnbarn och barnbarnsbarn till Hermann och Carin.

Nu vet jag inte om Nationalsocialism är rätt forum, men då Hermann uppenbarligen var nationalsocialist så bör Ni i detta forum ha störst kunskap om ämnet.
__________________
Senast redigerad av VonKnorrhane 2011-09-19 kl. 23:56.
Citera
2011-09-20, 09:59
  #2
Medlem
TANSTAAFLs avatar
Artikel om henne från 2002 i Populär Historia:

http://www.popularhistoria.se/artikl...-svenska-ikon/

Artikel från Rockelstad slott:
http://www.rockelstad.se/historia/goring.asp
Citera
2011-09-20, 10:12
  #3
Medlem
TANSTAAFLs avatar
Som kuriosa kan nämnas att det i Gävle förekommer en hel del skrönor om Carin Göring och kopplingar mellan Hälsinge regemente och Herman Göring. Att få höra att Carin och Herman gifte sig i Gävle är till exempel inte helt ovanligt.

Carin gifte sig mycket riktigt i Gävle, men inte med Herman utan med sin första make. Carins far, Carl Alexander Fock, var vid denna tid chef för Hälsinge regemente.
Citera
2011-09-20, 12:12
  #4
Medlem
VonKnorrhanes avatar
Hermann Göring skall ha vårdats vid Aspudden- Katarina- och Långbro sjukhus till följd av morfinmissbruk och för att han var "sinnessjuk"

Carin och Hermann Göring skall ha bott på (dåvarande) Odengatan 23, 4 tr. mellan åren 1923-25. Som jag förstår det skall det finnas med i telefonkatalogen.

Dokument som styrker Görings vistelse på Aspudden:
http://forum.skalman.nu/viewtopic.php?t=5428
Citera
2011-09-21, 14:21
  #5
Medlem
Skribentens avatar
Carin Kantzow var gift med Nils Kantzow, - lämnade i okt 1921 ansökan om hemskillnad. Carin hade fastnat för flyghjälten Herman Göring som i denna tid (på flykt efter första världskriget) befann sig i Sverige sysselsatt med diverse flyguppdrag. Vid skilsmässan var makarna överens om att Nils skulle få vårdnaden över den då 9-årige sonen Thomas.

På grund av skador erhållna under 1:a världskrigets slut, vårdades Herman Göring tidvis på lasarett i Sverige.

Paret Carin och Hermann Göring for till Tyskland och efterkrigstidens kaos år 1922, paret gifte sig i Münchens rådhus 3 feb 1923. I Tyskland började Görings nya politiska liv som chef för SA, han var då 29 år. Som bekant blev Herman Göring en av dåvarande Tysklands högsta potentater.

Men Carin var sjuklig (TBC) och intogs svårt medtagen år 1930 på sjukhus i bayerska Alperna. År 1931 fördes Carin åter till Stockholm för fortsatt vård till Falkengrenska sjukhemmet i Stockholm, Göring for åter till Tyskland med sina nya politiska uppgifter. Lördag den 17 okt 1931 avlider Carin Göring. Carin begravdes på Lovö kyrkogård samma dag hon skulle ha fyllt 43 år.

Men historien slutade inte där, en midsommarnatt år 1934 grävs Carin Görings kista upp ur familjegraven och förs till Tyskland, och efter en pampig begravning till mausoleet på Carinhall. På en kulle nära Wuckersee hade Göring låtit bygga ett mausoleum.

Kriget gick som bekant inte till nazismen förmån, i krigets slutskede lät Göring spränga hela Carinshall. Det antas att ryska soldater fann Carins zinkkista i mausoleet, skar upp kistan i den tron att här fanns dyrbarheter att hämta. När de gick upp för gravplundrarna vad de påfunit, slängdes kistan år sidan.

Långt efter kriget, på 1990-talet påfanns en sönderfallande kista som antogs innehålla Carin Görings kvarlevor. Men – det fanns två kvarlevor! Det första fyndet - hade tidigare gjorts i Berlin, 1951, kremerades och urnan fördes med askan till Sverige och gravsattes på Lovö kyrkogård, i Ekerö kommun, utanför Stockholm.

På underliga vägar fördes kvarlevor av: det andra fyndet (icke kremerade) - till Sverige och undersöktes vid Falu lasarett som sändes vidare till Statens rättsläkarstation i Solna. Utav det material som fanns kunde man på Uppsala Universitet inte göra fullständig DNA-analys. Vad som hände med det andra fyndet är obekant.

Det sagda innebär att ingen är kan vara helt säker på vilka kvarlevor som ligger begravda på Lovö kyrkogård, under namnet Carin Göring. OM det är Carin som vilar där, är hon en av få som begravs tre gånger.

Läs gärna boken - ”Görings Sverige – en hatkärlek”, Björn Fontander 2008, Carlssons Bokförlag, ISDN 978-91-7331-167-0
Citera
2011-09-21, 16:24
  #6
Medlem
Baiuls avatar
Jag tycker synd om Hermann. Mycket intelligent man. Han älskade sin fru mycket och kunde hålla sitt missbruk i godtagbar kontroll medan hon levde, men efter att hon dog var det som en del av honom gav upp, och han gav efter för njutningsimpulser och dekadent betéende som överflöd av god mat och dryck och - så klart - mer knarkeri. Allt detta är mycket synd eftersom han var en begåvning på flera områden och var en tillgång för Partiet med stort P och för Tyskland åren innan Carins död.
Citera
2011-09-22, 23:59
  #7
Medlem
Kloges avatar
Vad hände med hennes son?
Citera
2011-09-23, 17:13
  #8
Medlem
storpotatens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kloge
Vad hände med hennes son?
Under Nürnbergprocessen försökte han framträda till försvar. Begick på 70-talet självmord.
Citera
2012-07-05, 11:09
  #9
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av storpotaten
Under Nürnbergprocessen försökte han framträda till försvar. Begick på 70-talet självmord.

I Sveriges Dödbok 1901-2009 är följande antecknat om Thomas Kantzow:

Thomas Kantzow, Grev Turegatan 68 nb, 114 38 Stockholm( skriven på denna adress 1970)

född 1/3 1912 i Överluleå
död 27/5 1973

Om hans far finns följande inskrivet i samma bok:

Nils Gustav Kantzow, Bosebygd 1:23 Björkedal

född 30/8 1885 i Solna
död 7/2 1967
änkling (13/12 1922), ( jag sätter ett frågetecken för denna uppgift.)

Kyrkobokförd i Nykyrka, Skaraborgs län.

Det är ont om uppgifter om Nils Kantzow efter hans äktenskap med Carin Fock. Jag har dock läst att han redan 1922 visade tecken på sinnessjukdom. Sonen Tomas har sagt sig vara rädd för att i likhet med fadern drabbas av mentalsjukdom.

Är det någon som vet, vad som hände med Nils Kantzow efter 1922. Var han intagen på sinnessjukhus större delen av sitt liv? Varför hamnade han i Nykyrka i Skaraborgs län? Hade familjen egendomar där?

Både fadern och sonen hette från börja von Kantzow. Av någon anledning tog de bort von-prefixet från namnet. Man kan undra varför.
__________________
Senast redigerad av doctorb 2012-07-05 kl. 11:13.
Citera
2012-12-20, 08:29
  #10
Medlem
Sverige2025s avatar
Kvarlevorna efter den svenska nazistikonen Carin Göring nu identifierats av DNA-forskare vid Uppsala universitet. Det visar sig att fel kropp legat begravd ute på Lovö kyrkogård under alla år.

http://www.svt.se/nyheter/vetenskap/fel-goring-i-graven
Citera
2012-12-20, 09:42
  #11
Medlem



Från http://blogg.passagen.se/survivor_in...in_göring_mer1
__________________
Senast redigerad av ArcoCortLimes 2012-12-20 kl. 09:45.
Citera
2012-12-20, 20:44
  #12
Medlem
I Dns artikel anges begravningsorten som okänd, medan SVT påstår att kvarlevorna begravts på Lovön.

http://www.dn.se/nyheter/sverige/fru...ad-och-begravd
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in