Snabb liten parlör så missuppfattningar reds ut från första början (säger inte att du nödvändigvis har missuppfattat något men bara för säkerhets skull):
- Meteoroid = Liten rymdsten eller klump av något i rymden. Finns överallt.
- Meteor = En meteoroid som faller igenom atmosfären och brinner upp. Syns varje natt, räcker oftast med att bara titta upp en stund så ser man en.
- Meteorit = Rymdsten när den väl rört vid marken eller träffat något
- Bolid = Större rymdsten som brinner i luften, "eldboll" (dvs. ljusare än "standardmeteoren")
- Asteroid = Stor rymdsten i rymden, i omloppsbana kring solen.
- Komet = isklump eller liknande som bildar en svans även ute i rymden orsakad av solvinden (svanse är alltid vänd från solen), och som vanligen ligger i en (lååååång) omloppsbana kring solen.
Så, vad gäller kometer så blir nog den nästa som kommer synas för det nakna ögat C/2011 L4, den kommer förbi 2013 och beräknas vara som ljusast i Mars:
http://en.wikipedia.org/wiki/C/2011_L4
Flera andra kommer synas under följande år om man har stjärnkikare, här är en lista över de som för tillfället går att se med adekvat utrustning:
http://www.skyhound.com/cometchasing/index.html
Nästa superljusa är nog mer osäkert när det blir. Hale-Bopp var den sista jag såg.