Citat:
Ursprungligen postat av Putsch
Hur kommer Europa och EU att klara sig jämfört med USA? Det intryck jag har fått de senaste åren är att USA är riktigt illa ute… Det är mycket värre än många av politikerna där vill låtsas om.
I det sammanhanget, i jämförelse med den skitstormen, är EMU-krisen en västanfläkt. Eller vad säger ni på forumet?
Varför skulle EU vilja vara som USA, som ett slags Europas förenta stater? Det vore en vansinnigt dum idé och ett ineffektivt system.
Istället bör EU satsa på en helt öppen och decentraliserad struktur med suveräna nationalstater, men med mycket samarbete dels mellan medlemsländerna men också med Ryssland, Ukraina och Asien naturligtvis, Kina, Sydkorea och Japan i första hand.
EU och USA befinner sig i samma långsiktigt ohållbara situation med teorin att pengar kan skapas av luft. När Obama behöver några hundra miljarder dollar printar regeringen ut Treasury-Bonds (statsobligationer) vilka skickas till Federal Reserve (Fed) som förvandlar obligationerna till pengar genom att auktionera ut skuldsedlarna till den amerikanska allmänheten eller utländska köpare. Lånet löper med ränta och på så sätt skapas ännu mer pengar av luft i form av ettor och nollor i datasystemen.
ECB fungerar enligt samma princip - ECB och Fed är ostoppbara skuldmaskiner - men skuldbaserade finansiella system har ingen chans att överleva långsiktigt, och konsekvensen av politiken kommer förr eller senare att drabba amerikaner och folk i eurozonen hårt.
EU kan aldrig bli som USA eftersom EU saknar USA:s flexibilitet och dynamik. Amerikaner flyttar i genomsnitt tre gånger så ofta som genomsnittssvensken, ofta för att hitta ett nytt jobb, medan svenskar och européer på grund av bristande språkkunskaper sitter kvar hemma i arbetslöshet. Det ser inte precis ljust ut för amerikaner och euromedborgare, det kan ingen påstå. De sitter i hissen, på väg ner.