Citat:
Ursprungligen postat av
Grobil
"Undersökningen är en skattning av valresultatet "om det varit val i dag" genomförd i november månad. Den bygger på ett riksomfattande slumpmässigt sannolikhetsurval omfattande 8 952 personer. Bortfallet uppgår till 43,9 procent."
helt och hållet meningslösa siffror - felmarginaler på uppemot 10%
Det är en propagandaundersökning (beställt av etablissemanget) som skall visa att Sverigedemokraterna inte alls på något sätt ökar i landet.
SD har stått still i opionionen i i stort sett alla undersöknignar senaste året.
Det är dock så stora skillnader i dom olika institutens siffror att dom inte kan ta på allavar. Men vi vet hur det gick i valet 2014 och vad dom olika OI gissade före det. Då bommade en del OI resultatet för SD med som mest en felfaktor på 1,65 (ipsos). SCBs närmaste undersökning 2014 gjorde i maj, och den bommade kraftigt, men än genomsnittet.
Som det är nu är det väldigt stor spridning på framför allt S och SD mellan dom oika OI. S varierar mellan 21-29%, SD mellan 17-25%.
Sentio lyckades bäst med SD i valet 2014. SCB var en av dom lyckdas sämst. Det finns inget som tyder på att detta förhållande skulle ha ändrats på något sätt.