Citat:
Ursprungligen postat av Lightnight
Ja, den är bra. Det var den första boken av King som jag läste. Tror att det är en ganska passande bok om man är ny läsare av King. Den är inte så lång, men man hinner ändå uppfatta stämningen väldigt bra, och även vilken sorts författare King är.
Vilken sorts författare King är? Av att läsa en av de (mycket) få böcker han skrivit som är dystopisk science fiction?
The Running Man är en en ganska träffsäker satir över klassamhället som sätter under-, över- och kanske främst medelklassen under ett förstoringsglas. Den förespråkar ett enande av arbetarklassen och är inte långt ifrån att uppmana till klasskamp.
Det och en ganska bra gissning hur underhållningstelevision skulle utveckla sig, även om vi har en lång bit kvar till framtiden i boken.
Typisk för King? I den mån något är typiskt för King, nej. Bra bok, ja.
King har skrivit en jävla massa böcker, och många är i en viss genre och inte sällan följer ett visst mönster och använder sig av samma clichéer. The Running man tillhör kanske inte riktigt dem.