När jag äter pannkakor kan jag göra på lite olika sätt:
1. Lägga pannkakan över hela tallriken och ha på socker och massa kanel. Sedan är det bara att hugga in med gaffeln.
2. Lägga pannkakan på halva tallriken och ha sirap och smör bredvid. Sedan tar jag lite smör, lite sirap och lite pannkaka på gaffeln och äter, bit för bit.
3. Lägga pannkakan på halva tallriken och ha grädde och valfri sylt på andra sidan. Grädden och sylten skall blandas ihop till en enda röra, sedan tar man en pannkaksbit med lite av gräddsyltröran.
4. Lägga pannkakan på tallriken och äta den som den är.
5. Om jag har pannkaka över till nästa dag kan jag dela den i små bitar och steka upp den med smör, socker, kanel och mjölk.
Till alla ovanstående alternativ dricker jag mjölk.
Jag sockrar över hela pannkakan sen tar jag citron(i sån där gul behållare som ser ut som en citron) och häller på sockret. Sen avnjutas det med ett stort glas mjölk! Smör och socker är också en favorit!
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!