Kalle, om man tar dom i rätt ålder så ska det nog gå. Lite som skillnad mellan kyckling och höna. Äldre värphöns nackar vi bara och gräver ner i backen... Går att göra långkok ala coq au vin på nästan alla gamla torrbollar, men rödvinet hinner inte alltid ner i grytan
Men snoka på kula (roliga) recept kring stenåldersmat aka paleolitisk mat. Mina pippifåglar oavsett om det är järpe eller tjäder åker i gryta med fläsk eller svål av något slag samt en massa rotsaker och lite pottisar och lök. Soja, ev nam plah vid stekningen före grytan men det är onödigt. Lagerblad, peppar salt och låt det ta sin tid. Rotsaker och pottis ska ju inte va med hela tiden heller. Månne jag inte brukar hälla i lite grädde om jag har det hemma... Lite Kajsa Warg, man tager vad man haver.
Till TS, jag skulle om du nu inte vill käka ripa tagit and. Snoka på recept där det lagas i lergryta i ugn (typ Römertopf)... Gör hellre för mycket än för litet, matlådor till jobbet är väl aldrig fel.