Jag har köpt en "EU-moppe" begagnat (Jonway Aa, årsmodell -09).
Det är inga problem med den ännu men jag förundras lite över att den inte går att hitta på nätet överhuvudtaget. (Borde kanske kollat upp detta innan kan man tycka men nåja.) Jag hittar en kinesisk hemsida för ett företag som tillverkar märket Jonway, men alla modeller heter Jonway Yy isället för Aa, så min modell verkar inte säljas ny längre i alla fall.
Detta är väl ett mindre problem, men mitt bekymmer är snarare att ingen svensk firma verkar sälja reservdelar till moppen heller.
Nu undrar jag om nån vet om denna moppe liknar någon annan mer vanlig mopedmodell som man kan använda reservdelar från. Har sett åtminstone nån firma som påstår sig kunna lista ut vilka reservdelar man behöver om man behöver delar till en moppe som de inte har i sortimentet. Kan man lita på detta??
Hittade en del bilder när jag sökte, men det var på olika mopeder så inte lätt att veta vad det är du har. Några av dom såg iaf ut att ha samma fyrtaktsmotor som Baotian.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!