Citat:
Ursprungligen postat av
cabbe55
tramadol har tappat effekt helt på mig är riktigt ledsen. pausade 2 veckor men fick ändå inget skönt rus. tar alltid mina favorit tram sandoz. får alltid ett brutalt rus pigg glad social plus en skön känsla i kroppen varför får jag inte den känslan. måste jag ha ett längre uppehåll? på 1 månad kanske? lyrica ger mig en skönare känsla än tramadol nu. ångrar sjukt mycket att jag tog opiater så ofta. hoppas verkligen toleranset inte är permanent.
Tror det kan vara individuellt. Men jag var hooked på metadon en gång i tiden som ju är rejält mycket starkare än tramadol (jag har faktiskt aldrig ens prövat tram) och jag gick på metadonet i nästan två år och tog dagligen. Jag minns också att jag testade kratom någon gång vid ett mindre uppehåll (fast då hade nog inte toleransen försvunnit) och då fick jag ingen eller möjligtvis en väldigt liten effekt.
Sen var jag ren i ett par år och testade kratom igen under en period och då hade det en jättebra opioideffekt på mig trots mitt tidigare missbruk. Så det behöver kanske inte nödvändigtvis betyda att det är kört för dig även om risken nog finns. Det är ju som med allt annat. Jag minns hur rusen på alkohol var i början. Alkoholrusen i dag är bara blott en skugga av hur det kändes en gång i tiden. Likadant med gräs. Jag gillade gräs mer än opioider ett tag. Men sen fick jag ett par snedtändningar och sen dess har jag aldrig fått samma eufori igen. Men testa ett längre uppehåll och lev nyttigt under tiden och testa sen igen så får du svaret.