• 1
  • 2
2011-08-06, 12:34
  #1
Medlem
Hej!

Jag har ett problem som nu irriterat mig ett par dagar. Det är så att när jag högerklickar på en mapp eller en fil i Utforskaren (explorer.exe) så tänker datorn i säkert en halvminut utan att något händer. Efter denna halvminut så går det att högerklicka på mappar och filer hur enkelt som helst tills jag minimerar eller stänger Utforskaren. Och nästa gång görs processen om. Är det någon som har någon aning vad som kan vara felet?

Jag använder Windows XP Home Edition 32-bit SP3

(Google har inte gjort mig mycket klokare)

MVH Aipon
Citera
2011-08-06, 12:36
  #2
Medlem
skogspromenads avatar
Kan vara mycket. Kanske din dator börjar bli gammal, dåliga RAM-minnen, slö processor osv. Eller så kan det vara en kombination av slöa ram-minnen/processor och en väldigt full hårddisk. Har du mycket skit sparat på datorn? Har du ominstallerat datorn nyss?
Citera
2011-08-06, 12:41
  #3
Medlem
Jag uppgraderade datorn ganska nyligen med nytt moderkort, processor, RAM och grafikkort. systemdisken är knappt fylld till en fjärdedel och jag installerade om Windows för bara två veckor sedan.
Citera
2011-08-06, 12:46
  #4
Medlem
skogspromenads avatar
Testat detta? http://www.techspot.com/vb/topic97795.html

Vista där, men det kan säkerligen fungera på W7. I would give it a shot!
Citera
2011-08-06, 13:03
  #5
Medlem
Det hade inte mycket med mitt problem att göra, men tack ändå!

(Plus att jag kör XP, inte W7)
Citera
2011-08-06, 13:05
  #6
Medlem
Allt på datorn rullar på utan några som helst skavanker men det är just när jag ska högerklicka som det ställer till det. Det börjar bli skapligt irriterande!
Citera
2011-08-06, 13:07
  #7
Medlem
skogspromenads avatar
Ah, sorry! Blandade ihop ditt OS med en annan. Bara för att vara säker. Det räcker alltså med att du minimerar utforskar fönstret för att det ska börja ladda nästa gång du ska göra något i utforskaren? Om du öppnar utforskaren och låter den ladda och sedan öppnar ytterliggare en utforskare så måste den också ladda?
Citera
2011-08-06, 13:12
  #8
Medlem
Svar ja!

Och efter lite närmare undersökningar så räcker det med ett par sekunder så börjar den tugga igen.
Citera
2011-08-06, 13:24
  #9
Medlem
Det måste betonas också att det endast är när jag klickar på en mapp eller fil. När jag högerklickar i utforskaren på tomt område så fungerar det problemfritt.
Citera
2011-08-06, 13:25
  #10
Medlem
skogspromenads avatar
Vad har du för filsystem? NTFS?
Citera
2011-08-06, 13:27
  #11
Medlem
Korrekt.
Citera
2011-08-06, 13:52
  #12
Medlem
Och det är inte bara i Utforskaren som det är såhär. Även ikonerna på skrivbordet!

(De tillhör ju också explorer.exe så även där är det ett rent helvete, om man så vill...)
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in