Citat:
Ursprungligen postat av drakenbakom
Folk som ställer frågor i snitt mer än en gång per föreläsning blir snabbt irritationsobjekt, oavsett om det är bra frågor eller inte. I mitt tycke håller man käften på föreläsningen, är det något man inte förstår tar man det på lektionerna eller diskuterar med kompisarna. Kommer säkert få mothugg på detta men så är det på min skola, vet att de flesta resonerar så här

Fast å andra sidan, om du nu råkar gå i min klass, så är det inte för din trivsel jag går på föreläsning utan för att jag vill lära mig något.
Visst håller jag med dig om att frågor som är helt idiotiska blir lätt frustrerande om de återkommer, men sådana studenter brukar bli ett ämne för den automatiska självsaneringen på utbildningarna.