Citat:
Ursprungligen postat av Snöj
Jag spelar WoW och HoN på min 17" MBP -11, det fungerar hur bra som helst. Visst att datorn blir varm, men vad gör det? Den är byggd att klara temperaturerna och man spelar ju inte med den i knät direkt (vilket faktiskt fungerar bra, har gjort det någon gång).
Överhettad blir den absolut inte, då skulle den stänga av sig själv. Du vet inte riktigt vad du pratar om Nathersan? Man får också med Lion med alla Macar man köper nu, oavsett modell.
Jo, det gör jag. Har haft en Macbook, Macbook Pro och nu Macbook Air, vilket är den som har funkat bäst hittills. Om man fortsätter att spela spel som gör datorn väldigt varm så kommer hårddisken att gå sönder. Jag vet av erfarenhet och fått ersätt ny hårddisk flera gånger.
Kanske har jag haft otur eller nått men om man vill spela spel som CoD, WoW, BF2, m.m. så ska man inte ha en mac. Dock så kan det vara najs att ha en för att dom är så sköna och mysiga och kan spela spel. Min Macbook dock... Fyfan vad dom suger.
Jag vet att man får det med alla macar men jag snackar inte bara om spel här.
Den lätt som fan, den är liten som fan, den är snabb, den kan köra spel, utmärkt att ha i en tygpåse vilket många brukar ha nu förtiden.
En Macbook Pro är dock tyngre och inte lika snabb. Säger bara att en Macbook Air är mest prisvärt.