Citat:
Ursprungligen postat av iLikeTurtles
Tja,
Hittade en ask med Citodon i garderoben innehållandes 100 tabletter (500mg/30mg) och under står det:
Paracematol
Kodeinfosfathemihydrat
Tabletterna är vita och avlånga med en skåra i mitten, längst upp står det "A" och längst ner står det "PK"
Om jag har fattat det här rätt så innehåller Citodon kodein som omvandlas till morfin i kroppen, ska jag dela en tablett på mitten och svälja om det är första gången man tar? Jag testade lite Tramadol för ett tag sedan och började nodda på 100mg om det spelar någon roll.
Tack på förhand, är nybörjare på sånt här

Grattis!
Om du inte har någon tolerans så kan du börja med ganska låga doser, saken är den att Citodon innehåller väldigt lite kodein i jämförelse med paracetamol. Och paracetamol är som du vet, i höga doser, ganska skadligt för levern. I engångsfall är det väl okej men om man äter det ofta så tar levern skada, och för att inte tala om du blandar det med alkohol..
Så om du inte vill ha i dig paracetamolen kan du utföra en CWE, Cold Water Extraction, vilket går ut på att du extraherar kodeinet och får bort det mesta av paracetamolen.
Här har du ett Youtube-klipp om hur du kan utföra CWE:
http://www.youtube.com/watch?v=7wdV2YOa4Xc
Du skulle kanske kunna börja med fem piller, det är 150 mg kodein och kommer i kroppen omvandlas till en mindre mängd morfin, kanske 10-15mg, kommer inte ihåg exakt. Sen bör det också sägas att vissa inte har ett visst enzym vilket gör att kodein inte verkar i kroppen.