Jag kan inte se bilderna som är en del av själva forumet, men jag kan se alla avatarer. Går det inte att ändra detta på något sätt, så att alla bilder laddas likadant som avatarerna?
Kan ju glädja(?) er med att även jag drabbas av det - när jag är på jobbet.
Och det är mycket riktigt - precis som Gargamel säger - att någon säkerhetsmedveten person på ert företag har stängt av en sk port i brandväggen som skyddar er mot alla hemskheter på internet.
Port 88 används NORMALT inte vid surfning - så de allra flesta andra sidor ser helt normala ut. Det enda som jag hittat som använder port 88 är Microsofts säkerhetssystem Kerberos - så det kan vara ett skäl till att IT-avdelningarna har stängt den porten.
Det som tar tid att ladda är dessa små ikoner - men så fort ni ser att sidan börjar leta efter blackline eller liknande med en adress som innehåller :88 - så tryck bara på avbryt.
Sidan kommer fortfarande att se totalt uppfuckad ut eftersom varenda ikon byts ut mot ett rött kryss och ev text som skulle ha kommit när man lät muspekaren vila över ikonen.
Annars tar det evigheter innan ni kan öppna ett annat fönster.
Jag hoppas att detta är en tillfällig lösning för att avlasta forumets server.
Jag hoppas att vi snart kommer att få en bättre lösning.
Jag tar med i min aftonbön varje kväll en särskild paragraf om att Flashback snart kan få en ny, starkare och bättre server.