När man köper ägg direkt från bonnjävlen får man räkna med att inte alltid få 100% varor, äggen du köper från affären är vanligtvis tvättade, genomlysta och dåliga ägg bortsorterade.
Därför ska du alltid knäcka ägg i en annan bunke än där du har alla andra ingredienser så du inte blir tvingad att kassera allt på grund av ett dåligt ägg, eller knäck det försiktigt och lukta.
Verkar konstigt med svart äggula (äggsvärta....). Men det var nog ruttet eller "sjukt". Du har nog hällt det i slasken, annars skulle jag också vilja se en bild. Tur du inte åt upp det.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!