2011-06-15, 19:06
  #1
Medlem
Tretusentals avatar
Bor i anslutning till en skog som omges av diverse hagar och gärden, Mycket av kornas skit och gräsklipp läggs på en kompost som står väldigt fint i skuggan.
Det har regnat väldigt mycket dom senaste veckorna och jag undrar om det kan ha kommit upp några svampar så som toppslätskivling eller kantbrokig under den här tiden, vart ska jag leta efter dem och vad bör jag vara uppmärksam på när det gäller att avgöra vad det är för svamp jag har att göra med?
Vill ju inte hamna på sjukhuset.
Citera
2011-06-15, 19:25
  #2
Medlem
De svamparna växer på hösten, inte nu. De växer väldigt sällan på skiten heller, där växer andra svampar som inte är särskilt starka.

Info om hur du känner igen svamparna finns det gott om här på flashback, men det är ännu bättre om du kollar på magiskamolekyler och erowid.
Citera
2011-06-15, 19:37
  #3
Medlem
Tretusentals avatar
Så jag måste se fram emot hösten innan jag kan börja skörda med andra ord? Bummer.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in