Min nuvarande "main bass" är en Warwick Corvette Std Bubinga. När jag köpte den (2002?) valde jag mellan ask och bubingan, men utseendet fällde avgörandet

. Faktiskt så har asken en något djupare "varmare" botten mot bubingans lite mer distinkta, punchiga, men bubingan har ett enormt tryck i mellanregistret (till skillnad från asken som i mina öron blir lite väl ljus - också i diskanten), och det är viktigare för mig. Värt att notera är också viktskillnaden, det skiljer nästan 2 kg mellan bubingan och asken, vilket gör bubingan till en rätt tung bas (och då är Corvetter tunga basar från början...). Dock så blir bubingan mer välbalanserad eftersom greppbrädan också är rätt tung (gjord av wenge).
Eftersom bubingan är hårdare så tål den mer, asken får lättare märken än min bubinga. Det är lätt att hålla den fräsch med bivax och normalt underhåll.
Har ingen aning om prisskillnaden idag, när jag köpte den så var det ingen prisskillnad. Notera att Warwick nyligen har flyttat produktionen för Corvette Standard till Kina (från Tyskland). Jag vet inte hur en kinesisk Corvette låter till skillnad från då den tillverkades i Tyskland.
// Kip