Hejsan!
Är så att jag klurar på hur man gör för att få olika färger på ett penseldrag. Jag lyckas få det så att det blir olika färger när jag drar med penseln. Men när jag endast klickar med penseln en gång så får hela bilden (penseln är en blomma) som skapas samma färg men övergår i transparens på vissa ställen. Jag vill att det ska övergå i till annan färg istället för att övergå till transparens. Hur lyckas jag med det?
Till Paint Shop Pro finns det något liknande tror jag. Ett penseldrag sätter ut några random blommor eller vad man valt i olika färger och storlekar, är det så du menar?
Nu var det ett tag sedan jag använde PSP men den funktionen finns säkert kvar.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!