Det minst farliga i en cigarett är nikotinet. Om du inte syftar på
"Vilka cigaretter är det minst chans att jag blir beroende av".
Man blir beroende av nikotin. Men det går ur kroppen på 3 dagar. Det luriga är att man oftast blir beroende psykiskt av cigaretter. Så om du har ett starkt psyke spelar det inte så stor roll vad det är du röker.
Jag har rökt i 6 år och hållt uppe en månad + 2 veckor under den perioden. Jag klarade mig en månad utan cigaretter men tillslut hamnade jag där igen.. För att jag är beroende psykiskt. Mitt liv blir inte densamma utan.
Om du tar en titt på paketen ser du de tre vanligaste ämnena som man pratar om.
Nikotin, tjära och kolmonoxid. Där kan du jämföra de olika cigaretterna. De med lägst siffror är "lindrigast". Ta en titt på slim cigaretter. Jag har för mig dessa är lite snällare för hälsan.
Eller så kanske du kan inhandla en vattenpipa och röka tobaken där istället? På detta vis får du i dig nikotinet men lurar psyket att inte bli beroende av att hålla i en cancerpinne utan en pipa.