Citat:
Ursprungligen postat av Minimalt_Psykad
Har aldrig spelat mer avancerade brädspel än monopol och liknande innan och skulle gärna vilja prova det med flickvännen. Jag gillar att spela historiska strategispel som Europa Universalis och Victoria. Så jag letar efter brädspel som liknar dessa historiska strategispel gärna med inslag av Fantasy och/eller Sci-Fi.
Något i stil med Risk men mer avancerad och komplext. Finns det något sådant? Vad skulle ni rekommendera?
Som du ser av svaren finns det mängder av bräd/sällskapsspel, och med många inriktningar. Jag tror att främsta problemet är att ni bara ska vara två som spelar (TS+flickvän), eftersom de flesta brädspel är gjorda för fler spelare. Slumpmomentet med två spelare är minimalt.
Om ni vore fler tror jag (som andra) att Smallworld vore en bra början. Lagom svårt, roligt och introducerar flera typiska brädspelsfinesser som långsiktigt tänkande, avvägningar mellan vinst nu och vinst i framtiden mm på ett enkelt sätt. Men jag vet inte hur Smallworld är på två.
Stronghold är ett oerhört bra taktiskt spel där ena spelaren försvarar borgen medan andra spelaren försöker invadera. Men dess styrkor är samtidigt svagheter för nya spelare - bitvis kontraintuitivt, en mängd strategier (storanfall över muren, murbräcka, katapultbaserat mm) att testa och lära sig av och avvägningar i mängd. Det förutsätter också att TS flickvän är intresserad av krigsspel :-)