Citat:
Ursprungligen postat av
Undrande1967
Nu hittade inte vittnena själva på det året. Det hade stått om uträkningar något om 6000 år efter Adams "födelse". Den saken var definitivt för avancerad för ett helt vanligt vittne att komma på.
I så fall var det mycket högre upp i hierakin som "löftet" kom.
Är du nu ett vittne, så vet du hur snabbt du blir plockad ner på jorden igen om du hittar på något som inte stämmer.
De äldste hade stått i sina podium och varnat församlingarna för att skämma ut jehovas namn.
Det du håller på med är bara en dåres försvarstal.
Alltså, om jag minns rätt så nämndes 1975 först i en bok som heter "Evigt liv i Guds söners frihet".....jag tror den kom på engelska 1967...på svenska något år senare.
Där hade man gjort en kronologisk tabell......människan skulle ha funnits i 6000 år 1975.....och jag tror också man identifierade skapelsedagarna som 7000 år långa...d v s jorden hade funnits i 48000 år...och tusenårsriket skulle börja 1975...och vara de sista tusen åren av den 7e skapelsedagen.
Detta enligt mitt minne......men jag har varit ute ett antal år nu.