Ska tydligen vara kapade nätpoker konton, det största beloppet på 250 000 på ett o samma konto.Sen finns ytterligare 15 anmälningar emot dom. Utspelat i Karlstad.. Nån som vet mer??
Tidigt på torsdagsmorgonen gjorde polisen ett samordnat tillslag och grep fyra män som på olika sätt misstänks vara inblandade i bedrägerihärvan. Tre av dem greps i Karlstad, den fjärde i sydöstra Sverige.
Idag startar rättegången vid Värmlands Tingsrätt mot 10 personer som står åtalade för grovt bedrägeri och dataintrång. Med hjälp av kapade inloggningsuppgifter har de kommit över mer än två miljoner kronor via olika pokersidor på internet.
Det är den 23-åriga Karlstadsbon som, tillsammans med ytterligare fem unga män, åtalas för att ha lurat till sig varor för hundratusentals kronor.
Tillsammans med en 26-årig Karlstadsbo ska han ha beställt varor från olika butiker för över 97 000 kronor under 2013. Precis som i pokerhärvan har man använt sig av kapade bankkort.
Inte speciellt smart att beställa alla varor i deras riktiga namn. De kommer att ha en lång avbetalningplan på alla skulder plus ränta.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!