Citat:
Ursprungligen postat av Ramsez
Antagligen så tillåts du inte att använda en av dina ISPs SMTP-server från en annans ISPs uppkoppling.
Stämmer, uppkoppling och smtpserver går så gott som alltid hand i hand. D.v.s. om du är uppkopplad med telia så kan du bara använda din petterniklas@telia.com och samma sak med Internet Gratis. Dels beror det på att utfors ju inte tjänar några pengar om du uppkopplad med internet gratis och tvärtom. Dels beror det på företagens antispam-policys. Home.se tillhör dock uppenbarligen undantagen tillsammans med Bostream som jag själv använder. Jag vet att en del isp kan "låsa upp" sin egen smtpserver, d.v.s. att om man äger en domän typ petterniklas.com så kan man använda @peterniklas.com adresser. Dock brukar dom då kräva bevis för att man verkligen äger domänen i fråga. Detta brukar enbart gälla om man äger en domän och inte om man t.e.x. vill använda utforsadresser när man är uppkopplad med Internet gratis.
För övrigt så såg jag att utfors har webmail på http://webmail.utfors.se/ och den kommer du ju åt oavsett vilken uppkoppling du sitter på.
Mitt tips för att det skall bli så smidigt som möjligt är att du ringer till utfors och frågar om dom kan låsa upp sin smtpserver om man äger en domän. Om svaret blir ja så köper du en domän för ca. 150:-/år och kan på så sätt välja precis vilken e-postadress du vill.
Hoppas att jag inte krånglade till det alltför mycket